ÇE
Soru Sahibi
16 Kasım 2020 22:30

akciğer su toplaması

Hocam selamlar. Akciğerde en fazla 500cc olduğu düşünülen su toplaması sorunum oldu. Doktorum Macrol verdi bitirdim yeni röntgende yine su vardı bunu yazan doktorumun randevusu doluydu başka doktora gittim Macrol hafif kalır deyip Avelox verdi. Eve gelip Avelox hakkında yorumlara baktım kalıcı sorunlarla uğraşırsınız son çare değilse kullanmayın denilen yorumlar yapılmış. Bu ilaç sıkıntılı bir ilaç mıdır abartıyorlar mı. Bir de su geçse bile sende kuş gögsü var akciğer yapraklarında yapışma kalabilir dediler böyle bir durum büyük bir sorun mudur

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Efe, geçmiş olsun. Göğüs boşluğunda sıvı birikmesinin medenleri değişiktir. Enfeksiyona bağlı ise antibiyotik kullanmanın yanında suyun drene edilmesi yani boşaltılması da gerekir. Antibiyotiğin sıvıyı ortadan kaldırma etkisi olmadığı gibi, etkisini tam anlamı ile göstermesi de yeterli olmaz. Öncelikle suyun neden toplandığını anlamak için bir miktar çekilip kültür ve antibiyogram yapılarak üreyecek mikroba uygun antibiyotiğin verilmesi gerekir. Eğer iyi huylu bir nedene bağlı oluşmuşsa sıvı tamamen boşaltılmalı ve takip edilmelidir. Çok sık toplanıyorsa kslp yetmezliği araştırılmalıdır. Çok sık toplanıyorsa sıvı boşaltıldıktan sonra akciğer göğüs duvarına değiyorsa içeri ilaç verilip tekrar toplanması önlenmelidir. Yalnız gençlerde bunu önermiyoruz. Bir göğüs cerrahisi uzmanına danışmanı öneririm. Esenlikler dilerim.

16 Kasım 2020 22:51
ÇE
Soru Sahibi

Hocam cok sagolun detaylı açıklama icin. Minimal efuzyonlarda sıvı cekilmiyor dediler o yuzden sadece antibiyotik verildi yani az olsa bile cekilebilir miydi. Ben sadece gogus uzmanlarina basvurdum hocam cerrahiye sormadım bilmiyordum.

17 Kasım 2020 13:04

Efe, sıvı miktarı az ise müdahale edilmiyor. Göğüs filmini whatsup tan gönderirsen ayrıntılı cevap yazarım. Esenlikler dilerim.

17 Kasım 2020 13:17
Op. Dr. Mehmet Erkan Balkan
Op. Dr. Mehmet Erkan Balkan Göğüs Cerrahisi

Yazar toplam 77 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tos hastalığı Op. Dr. Mehmet Erkan Balkan
Göğüs ağrısı Op. Dr. Mehmet Erkan Balkan
Pulmoner hipertansiyon Op. Dr. Mehmet Erkan Balkan
Hangi hastane Op. Dr. Mehmet Erkan Balkan
Sırttan giren ağrı Op. Dr. Mehmet Erkan Balkan
Göğüs Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. İlker Kolbaş Göğüs Cerrahisi
Op. Dr. Galbinur Abdullayev Göğüs Cerrahisi
Doç. Dr. Aykut Eliçora Göğüs Cerrahisi
Op. Dr. Kamran Aliyev Göğüs Cerrahisi
Eyüp halit Yardımcı Göğüs Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube