GA
Soru Sahibi
21 Temmuz 2020 14:26

Agresif Periodontitis

Ezher Bey merhaba, Öncelikle 50 yaşımdayım ve aşırı derecede dişçi fobim olduğunu belirtmek istiyorum. Bu korkum yüzünden yıllarca kaçtım dişçi koltuğundan. Şimdiyse 2 farklı diş hekimine göründüm ve söyledikleri; agresif periodontitis olduğu. Tek bir diş dahi kurtarılamazmış. Tamamının çekilmesi gerekiyormuş. All on four yöntemini tavsiye ettiler. Siz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz, tavsiye eder misiniz? Bir diğer sorum da bu yöntemi yaptırmazsam, siz sabit protez yapıyor musunuz? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ezher Dayısoylu
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Arzu hanım merhabalar; Size belirtilmiş Agresif periodontitis tanınız eğer röntgenleriniz ile uyumlu ise ve dişleri çevreleyen alanda geri dönülemeyecek düzeyde kemik kaybı varsa tablo bu durumda çok ümit verici olmayabilir. Agresif periodontitis tablosunun durumuna göre tedavi seçeneğiniz değişebilecektir. Bazı durumlarda kritik bazı dişler ağızda tutulabilirken , bazı durumlarda diş çekimleri gerekebilir. All on four uygulamaları kurtarılabilecek hiç dişi olmayan hastalarımız için tercih edilebilecek bir yöntem olabilir. Bu yöntem gibi sabit ya da hareketli protez seçenekleri için öncelikle tüm dişlerinizin , alt -üst çene ilişkilerinin ve röntgenlerinizin birlikte değerlendirilmesi çok önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

22 Temmuz 2020 01:01