sa
Soru Sahibi
28 Ekim 2019 13:24

adet düzensizliği

merhaba. Başak hanım tüp bebek tedavisine başlamadan önce belirli testler yapmam gerekiyordu hormon testleri bunları yaptırdım Estradiol 89,45 normal midir? normalde adet düzensizliği yaşamıyorum ama yaşadığım sıkıntı ve stresten dolayı sanırım iki aydır adet düzensizliği yaşıyorum geçen ay 3 gün gecikmeli oldum bu ay da bugün olmam gerekiyordu henüz olmadım. geçen ay doktor muayene etti yumurtanın çatlamadığını söyledi bu ay da gittim yine yumurta çatlamamış ama büyümüş. yasmin hapı verdi doktor adetin ilk günü kullanmamı istedi. bu kist basit bir kist midir? yoksa hamilieliği etkileyebilir mi? genel olarak rahim ağzı yapısı veya başka rahimde oluşacak bir şeyim yok kontrollerimde şu an yumurta çatlamaması tek sıkntmız sizce bu kist basit bir kist midir? bir de doktorumdan çok memnun kalmadım ilaç bitiminde başka doktora gitsem bi sakıncası olur mu diğer yumurta büyüme oran bilgileri bende yok bunlara ihtiyaç duyulur mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Başak Baksu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

BİR YIL ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN ÇALIŞIP OLMADIYSANIZ İNCELEME GEREKİR. EŞİNİZ DE İNCELENMELİDİR. BU İNCELEME ÇOK STANDARD OLUP TÜP BEBEK MERKEZLERİ VEYA POLİKLİNİK HİZMETİ VEREN KADIN DOĞUM HEKİMİ TARAFINDAN YAPILABİLİR. SİZİN İNCELEME GEREKTİREN BİR DURUMUNUZ OLUP OLMADIĞI İFADENİZDEN ANLAŞILMIYOR. 3 GÜN HER BAYANDA ADET GECİKEBİLİR. BU DÜZENSİZLİK DEĞİLDİR. HER BAYANDA YUMURTLAMA OLMAYAN ADETLER OLABİLİR. BU MUTLAK BİR PATOLOJİ ANLAMINA GELMEZ. FONKSİYONEL KİSTLER TAKİP GEREKTİRİR. HEMEN İLACA GEREK YOK SIKLIKLA. ÇOĞU KENDİ BİR AY SONRA GERİLER.

28 Ekim 2019 13:49