YA
Soru Sahibi
24 Şubat 2020 12:03

Acil ne olur

Acil ne olur Merhabalar hocam benim sorum erken yaşta tansiyon araştırması ve hocam yapılan tahlilde fosfor potasyum iyi d vitsmini 9 ve hocam demir bağ kap ,230 magnezyum normal potasyum normal ve ferittrtin 13 pth yüksekliği 156 neden hocam ne yapmam lazım şimdi bu bir. Tümör mu ne yapmaliyim hocam iki ay önce yapılan kalsiyim 9 gelmişti idrarda hocam bı yardım edin çok panik halinde yimm Gizle

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Burak Bursalı
Dahiliye - İç Hastalıkları

PTH düzeyi d vitamini düşüklüğünde yükselebilir. bu tabloya osteomalazi denir. d vitamini takviyesi ile PTH düzeyi düşebilir. ancak tansiyon yüksekliği olduğundan paratiroid ultrasonu ve gerekirse sintigrafi yapılmalıdır. geçmiş olsun.

24 Şubat 2020 14:06