AG
Soru Sahibi
18 Mayıs 2019 19:49

25 yaşında bir bayanım. Rapor sonucuma göre MS miyim çok endişeliyim.

25 yaşında bir bayanım. Ayaklarımda uyuşma oldu sonra sadece sağ ayağıma yoğunlaştı biraz hafifledi fakat hala karıncalanmam var. Boynumu öne eğince önce ayak bileklerimi birşey sıkıp bırakıyor gibi okdu sonra geçti fakat kalçamda titremem vardı. Oda son günlerde geçti ama ayaklarımda hissediyorum boynumu eğerken. Rapor sonucuma göre MS miyim çok endişeliyim. Beyin Mr Raporu: Beyin sapında, korpus kallozumda, perikallozal beyaz cevherde, bilateral periventiküler-supraventriküler beyaz cevherde, jukstakortikal alanda multipl bazıları ventrikülere dik yerleşimli demiyelinizan plakları düşündürür T2A sekanslarda nonspesifik hiperintesiteler izlendi. IVKM sonrasında periventiküler beyaz cevherde izlenen lezyonların bazılarında kontrast madde tutulumu dikkati çekti. Serebelluma ait intensite homojendir. Bazal sistern genişlikleri normaldir. IV., III. ve lateral ventriküller normal genişliktedir. Bazal ganglion, internal kapsül ve talamus intensiteleri doğaldır. Orta hat yapılarda şift izlenmedi. Vertebra-servikal mr raporu: Servikal vertebra aksı düzleşmiştir. Servikal vertebra korpus yükseklikleri normal sınırlarda olup sinyal intensiteleri homojendir. Kranioservikal bileşke normaldir. İntervertebral disk yükseklikleri normaldir. Dejenerasyona sekonder intervertebral disklerde hafif sinyal kaybı izlendi. C3-4, C4-5 düzeylerinde tekal keseyi indente eden santral disk protrüzyonu izlenmiş olup, nöral foramenler normal genişliktedir. C5-6 düzeyinde tekal keseyi basılayan santral disk protrüzyonu izlenmiş olup, nöral foramenler normal genişliktedir. Medülla spinaliste T1-2 düzeyinde sol lateral yerleşimli, C4 düzeyinde sağ lateral, C6-7 düzeyinde posterior yerleşimli demiyelinizan plak ile uyumlu T2 hiperintens lezyonlar izlenmiş olup, IVKM sonrası patolojik kontrast tutulumu saptanmadı. Tüm düzeylerde spinal kanal genişlikleri normaldir. Rapor sonucumu yorumlar mısınız? Sizce Ms hastalığı var mı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba geçmiş olsun. MR raporunuz MS olabileceğini söylüyor. Ancak tek başına bu sonuçla MS olduğunuzu söylemek zor. Ek tetkikler ve nörolojik muayenenizin de nasıl olduğu da önemli. Bu nedenle doktorunuzla görüşmenizde yarar var.

29 Mayıs 2019 15:29