YA
Soru Sahibi
10 Şubat 2021 12:53

13 Yaş erkek Tip 1 Diyabet

Ergun hocam selamlar, oğlumun tokluk kan şekeri 379 çıktı, 1 ayda 6 kilo zayıfladı. 8.sınıf 13 yaş. Okul nesibe aydın çok yoğun. diyet tedavisine başladık. Oğlum iğne kan alma gibi konularda gerçek bir panik atak ki bu şekerini yükselten de bir faktör. Parmaktan kan alınırken dahi fenalaşıyor, merkezinizde çocuklara sedatif bir gazla sakinleştirip kan alma gibi bir uygulama var mı ? Mevcut durum aktif langelhan insülin jeneratörlerininn %20ye düştüğüne işaret ediyor. Biz insülin pompası tedavisinden kaçınıyoruz, o yolun geri dönüşü yok ve bir çok hayatı cehenneme çeviren yan etkileri var. Biz diyete kan değeri kontrollü devam etmekten tarafız ancak çocuk bizim bile kendi satın aldığımız aletle parmaktan kanına bakmamıza müsaade etmiyor, ortalığı yıkıyor, nefesi daralıyor ketonize oluyor. Şekeri zıplatmadan nasıl kan alıcaz, merkezinizde bu mümkün mü ?

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Çocuğunuzda Tip 1 Diyabet var gözüküyor. Bu durumda maalesef sadece diyetle kan şekerini düşürmeniz mümkün değil, kaldı ki her an komaya girebilir şu anda. Çok acil olarak bir hastaneye gitmeniz şart. Çünkü dediğim gibi dakikalar içinde komaya girebilir , o zaman çok daha fazla üzülürsünüz. Kan şekeri düşürüldükten sonra kola takılan bazı sensörler vasıtasıyla parmak delmeden kan şekeri bakmak mümkün. Ama dediğim gibi önce acil olarak şekerin insülin iğnesi ile düşürülmesi gerekir.

11 Şubat 2021 09:27
YA
Soru Sahibi

Sayin hocam "Kan şekeri düşürüldükten sonra kola takılan bazı sensörler vasıtasıyla parmak delmeden kan şekeri bakmak mümkün." demissiniz. sali 1500de gorustugumuzde o zaman bu sensorlerle analiz yaparsaniz seviniriz. cunku sehir hastanesinde bunlar kullanilmiyormus.

12 Şubat 2021 15:30
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

bU SENSÖRLERİ SİZ ALIYORSUNUZ , BİZ TAKIYORUZ. ANCAK HANGİ SENSÖRÜ ALACAĞINIZI GELİNCE KONUŞURUZ.

12 Şubat 2021 15:46
YA
Soru Sahibi

Ergun hocam, meselenin ivediliği nedeniyle "libresensor.com" firmasından yani kifidisten bu ürünü sipariş ettik, salıya elimizde olmasını temenni ediyoruz. Ayrıca, Sizin önereceğiniz bir başka çocuk kullanımına uygun cihaz olursa onu da değerlendiririz. Cihaz elimize geçince Size muayeneye geleceğiz. Levent psikiyatrik ölçüde panik atak hastalığı olan bir çocuk ve panik atak krizine girdiğinde hem şeker değeri daha çok ve hızlı fırlıyor hem de panik atak krizleri kalp ritmini bozuyor. 13 yaşında olmasına karşın hasta hakları mevzusuna faslasıyla hakim ve kendi verdiği kararların yerine getirilmesi haricindeki tüm öğütleri direktifleri yok sayıyor. Biz satın aldığımız bu aletin yazılımını laptopa yükledik rapor kayıtlarını oluşturduk. Arelin şeker değerlerini başka türlü ölçümleyemiyoruz. Adım adım usulet ve suhuletle iğneden kandan bahsetmeden süreci diyet odaklı devam ettirmek gerekiyor. Eğer Arelin güvenini kazanırsanız birkaç ziyaret sonrasında çözülüp kan tahliline onay verecektir.Lütfen acele etmeyelim. Acele her adım bizi daha kötü düğümlüyor.

13 Şubat 2021 11:27
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Tamam

16 Şubat 2021 10:55
YA
Soru Sahibi

Sayın Hocam Günaydınlar, Diyet programına ek yeni başladığımız J.Hopkins 12-18y. endokrin research group ilaç kürü bugün olumlu yanıt verdi: farklı gün ve saatlerde "Selenyum D3K B2Ribo Omega3 Doxium Q10 Biotin" takviyesi ile 1 kilo alarak 45.6dan 46.6'ya yükseldi.7 günlük diyet süresince ise bir tatlı kaşığı balın veya bir bardak keçi sütünün bile 1 gecede 1 kilo zayıflattığına tanık olduk.Leventin metabolizması adeta Tip-1e aday şeker alerjisi olan alerji hastası profili çiziyor.Başına gelenlerde genetik faktör yok aslında kendisi tüm aile bireylerinin tersine sürekli makarna et ve pasta yediği için bu duruma düştü.Çok sayıda spor yaptığı için başına bunun geleceğini kestiremedi.Nesibe aydın yıldızlar 8.sınıf öğrencisi ve sınav maratonu ortasında. Bu da onun kortizol gibi hormonlarını sıklıkla fırlatıyor.Bu nedenle madalyonda cumt. bir psikologla konsultasyona başlıyoruz. Sınav dönemlerindeki stresten korunması için gerekirse sakinleştirici hap talep edeceğiz.Leventin kilo kaybını frenledik ama diet yemekleri ile kilo aldırmak kolay olmuyor.Levent 7 gündür kaşıntı, hararet, ter basması, vb diğer şeker tip1 semptomlarını göstermiyor.Yarın önce Sizinle 11.00de sonra Diyet Uzmanı Deniz hanımla randevumuz var.Libre kol ölçüm cihazımız geldi, yarın onu da sağ kol arkasına takıp kurarız, Saygılarımızla.

17 Şubat 2021 08:33
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

ok

17 Şubat 2021 11:07
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Yazar toplam 3221 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kız çocuğu gelişim Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Acht yüksekliği Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
boy uzaması Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Glukoz yüksekliği Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Boy uzaması Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Emine Dilek Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları
Doç. Dr. Avni Kaya Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları
Uzm. Dr. Nihal Memioğlu Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları
Dr. Öğr. Üyesi Meltem Çakır Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları
Doç. Dr. Filiz Mine Çizmecioğlu Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube