Zirkonyum porselen kaplama (empress porselen kuron)
Zirkonyum porselen kaplama (empress porselen kuron)

Zirkonyum doğada 1789 yılında bulunmuş olup materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmaların sonunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm Dünyada geçilmiştir. Artık bu yeni uygulama ile hastada metal porselen restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmakta hastaya en uygun olan doğal dişler elde edilmektedir.

Parlak, beyaz renkli zirkonyum alaşımından oluşan zirkonyum porselen dişler, metalden ve altından daha sağlamdır, yaklaşık 900 megapascal dirence sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar. Metal destekli protezlere göre de oldukça hafiftir. Hatta zirkonyum uzayda astronotlar tarafından kullanılmaktadır.

Eskiden çiğneme kuvvetinin fazla olduğu arka bölgelerde ve de 3 dişten uzun köprü protezlerinde uygulanmaları endike değildi. Ama artık günümüzde, Zirkonyum Altyapılar uzun yıllardır uzay sanayinde, silah ve otomotiv sanayinde ve de ortopedide kalça protezlerinde başarı ile kullanılan yüksek dirence sahip bir materyel haline geldiklerinden, diş hekimliğinde uzun gövdeli köprü protezlerinde de kullanabilmekteyiz. Yüksek dayanıklılık ön ve arka bölgedeki köprülerde hem sağlamlık hemde estetik bir görünüm sağladıklarından dolayı full porselen köprü diş sisteminin en büyük avantajıdır ve aynı zamanda metalsiz köprü veya metal desteksiz köprüler olarak da adlandırılmaktadırlar. Ayrıca beyaz dişler olarak adlandırılan zirkonyum dişler en sağlam ve en kaliteli protez dişlerdir.

Zirkonyum Diş Uygulamalarımız;

Cad/Cam isimli bilgisayar sistemiyle zirkonyum dişler uygulanmaktadır.

Yüz şekilleri, karakteristik form, bay-bayan, yaş ve cinsiyet göz önüne alınarak ölçüm uygulanmaktadır.

Hasta renk seçimine, renk skalasına bakarak diş hekimiyle birlikte karar verir.

Gülüş tasarımını yaptıktan sonra zirkonyum protez dişleri yaparken kadınsı, erkeksi, yumuşak, sert, yaşlı, genç ve fiziksel yapı dikkate alınarak hastaya estetik model sunulmaktadır.

Tüm bu uygulamalar; diş hekimi, diş teknisyeni kontrolü ve hastanın istekleri doğrultusunda estetik olarak sonlandırılmaktadır.

Doğal dişlere benzer estetik beklentiler ile birlikte ağız içinde özellikle ön bölgelerde kullanılan materyallerin de estetik olmasına özen gösterilmeye başlanmıştır. Zirkonyum porselenlerin en önemli avantajı estetik oluşudur. Işık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede mükemmel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir.

Metal içerikli olmadığından, metal porselenler gibi bir tat değişikliği yaratmaz, kokuya da sebep olmaz. Yani zirkonyum porselen kuronlarda yediğiniz yemeğin tadını alabilirsiniz. Zamanla da renk değişikliği olmaz.

Zirkonyum Diş Fiyatları?

Zirkonyum diş maliyetini arttıran etkenleri sayacak olursak; laboratuar çalışması maliyetleri, muayenehane maliyetleri, hekim yoğunluğu, geçici diş yapılması, estetik provaların maliyetleri, malzeme masrafları gibi harcamalar bu tedavinin maliyetini arttırıcı etkenlerdir. Doğal estetik görüntü sağlaması, sağlamlığı, ışıkta doğal görünümü, koku ve tat almada sorun oluşturmaması, nonalerjik olması, rahatlık ve konfor özelliklerinden dolayı ödenen ücretin katbekat üstünde geri dönüş sağlar.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!