Bacak toplardamarlarındaki genişleme sonucu bu damarlar kanı kalbe geri götürme fonksiyonlarını kısmen yitirir. Bunun sonucunda bacaklarda oluşan kan göllenmesiyle, toplardamarlar şişip kabararak kıvrımlaşır ve ciltten görünür hale gelir. Örümcek ağı, balon ya da yılan gibi görünebilir.

Bacaklarda ağrı, şişlik ve damarların görünür hale geldiği toplar damar yetmezliği çoğunlukla hareketsiz yaşam tarzına sahip olan insanlarda görülür. Tedavi edilmediği takdirde ilerleme eğilimindedir.

Genetik yatkınlık, geçirilmiş toplar damar tıkanıklığı, yaşlanma, hareketsiz yaşam ve sigara kullanımı en önemli kolaylaştırıcı faktörlerdir. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülür.

Bacaklarda ağrı, kaşınma ve kramplar, özellikle bilek seviyesinden başlayan şişlik, bacaklarda dolgunluk ve huzursuzluk hissi, bilek seviyesinde cilt renginin koyulaşması, bilek iç kısmında daha sık ortaya çıkan yaralar gibi belirtiler gösterir.

Varis hastalığı tanısı muayene ve doppler ultrason ile konulur. Hastalığın evresine ve hastanın durumuna göre kompresyon (varis çorapları), damar içi enjeksiyon (skleroterapi), Lazer yada radyofrekans Ablasyon yada açık cerrahi (stripping) tekniklerinin biri ya da bu tedavilerin birlikte kullanıldığı kombinasyon tedavileri uygulanabilir.


İstanbul Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!