Tüp bebek tedavisi öncesi tüplerin alınması (hidrosalpenks olguları)

Tüp bebek tedavisi öncesi tüplerin alınması (hidrosalpenks olguları)

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Tüplerin Alınması (Hidrosalpenks Olguları)

Tüpler özellikle tıkalı iseler, içlerinde sıvı birikebilmektedir. Hidrosalpenks denilen bu tür patolojilerde, tüp bebek gebelik oranlarının % 35-50 oranında azaldığı bilinmektedir. Rahim filmi (HSG) veya ultrasonografide tüplerin genişlemiş ve içinin sıvı dolu olduğu belirlenirse, hem bu tanının onaylanması hem de tüplerin çıkarılması için laparoskopi yapılmalıdır.                                 
       
Laparoskopide tanı doğru çıkarsa, tüpler iki taraflı alınır. Bazı olgularda tüplerin çıkarılması karın içi boşluktaki yaygın yapışıklıklar nedeniyle olanaksız olabilmektedir. Bu tip olgularda; tüplerin rahme bitişik yerlerinden laparoskopi ile bağlanması veya histeroskopik olarak tüp ağızlarına bağlantıyı kesecek özel bir alet (Essure) konulması (tubal oklüzyon) işlemi ile tüplerin rahim ile ilişkisi kesilmelidir.  
 
Yapılan tüm bu işlemler sonrası hastaların tüp bebekteki gebelik oranları, hidrosalpenks olmayan normal olguların oranlarına yükselir. 

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Muammer Doğan

Doç. Dr. Muammer DOĞAN, 21 Ocak 1963 yılında Elazığ'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1986 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1987 - 1991 yılları arasında Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzmanlık eğitimini yaparak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. 1999 Yılında ''Doçent'' unvanı almıştır. 1993 - 2004 Yılları arasında Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başasistan, 2004 - 2006 Yılları arasında Klinik Şef Muavini, 2006-2011 yılları arasında Klinik Şefi olarak çalışmıştır.  2004 yılından itibaren  Tüp Bebek Merkezi merkez sorumluluğu görevini de yapan Doç. Dr. Muammer DOĞAN, 2011 yılın da hastaneden emekli olduktan sonra, mes ...

Etiketler
Hsg
Doç. Dr. Muammer Doğan
Doç. Dr. Muammer Doğan
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube