Bazı besinler size hem sağlıklı beslenmenizde, hem de kilo verme ve koruma aşamalarınızda size yardımcı besinlerdir. Tok kalmanıza yardımcı olarak diyet programını daha rahat uygulamanızı sağlarlar.

Tok kalmanıza yardımcı besinlerin genel özelliği lif ve protein oranlarının yüksek olması ve glisemik indekslerinin daha düşük olmasıdır. Bir besinin glisemik indeksi ne kadar düşük ise, kan şekerinde ani yükselip azalmalar yapmayacağından hızlı acıkmanıza neden olmaz, tok kalmanıza yardımcı olur. Aynı şekilde bir besinin lif oranı ne kadar yüksek ise yavaş sindirilip kan şekerinde dalgalanmalar yapmayacağından tokluk hissinizin uzun süre devam etmesini sağlar. Proteinli besinlerde sizin uzun süre tok kalmanıza yardımcıdır.

Daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı besinler;

Yulaf ezmesi: İçeriğinde beta-glukan denilen çözünen lif bulunur. Hem kan şekerini dengelemesi hem de zengin lif yapısı ile tok kalmanızı sağlar. Sizi zinde tutar. Kahvaltıya alternatif olarak veya öğününüz olmadığında yulafı beslenmenize dahil edin.

Badem: Ara öğünde 5-6 adet badem tüketerek tok kalmanızı sağlayabilirsiniz.

Yumurta: Protein içeriğinin yüksek olması ile tok kalmanızı destekler. Kahvaltı da haşlanmış olarak tüketebileceğiniz gibi az yağda omlette yapabilirsiniz.

Süt, yoğurt: Süt, yoğurt, ayran gibi süt ve süt ürünleri protein ve kalsiyum içeriği ile kilo vermenizi sağlar. Yapılarındaki protein tok kalmaya, kalsiyum ise yağların vücuttan atılımında görev yapar.

Kurubaklagiller: Lif içeriği, düşük glisemik indeksi ile zayıflamaya yardımcı besinlerdir. Ayrıca yapılarındaki çözünen posa ile kan şekeri ve kolesterol düzeyini de düşürür. Haftada 1-2 kez kurubaklagilleri protein öğününüz yerine kullanabilirsiniz.

İşlenmemiş tahıllardan üretilen ekmek ve tahıl ürünleri: İşlenmemiş tahıllar, işlenmiş tahıllara göre hem yüksek posa hem de düşük glisemik indekse sahip olduklarından daha avantajlı ve üstündürler. Besin değerleri de işlenmiş ürünlere göre çok daha iyidir. Ekmek olarak işlenmemiş tahıllardan üretilen ekmekler seçiminiz olsun. Beyaz pirince göre daha düşük glisemik indekse sahip esmer pirinç, bulgur, kara buğday veya kinoaya beslenmenizde yer verin.

Yeşil yapraklı sebzeler: Zengin lif içeriklerine sahip besinlerdir. Yemeğin yanında salata olarak veya detoks suyu şeklinde tüketebilirsiniz.

Sirke: İçerisindeki asetik ile sindirim hızınızı yavaşlatarak kan şekerini yavaş yükseltir. Tok kalmanıza yardımcı olur. Salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Turunçgiller: Lif içeriği zengin bir besindir. Özellikle kış mevsiminde tüketeceğiniz 2 meyve ara öğününde bağışıklık sisteminizi de destekleyeceğinden turunçgilleri tüketebilirsiniz.

Tarçin: Kan şekerini dengeler. Yeşil çay veya yoğurdunuza katarak tüketebilirsiniz.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!