Süt dişleri, kalıcı dişler sürene kadar çocukların çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını yerine getirir. Toplumumuzda "nasıl olsa dökülecek" düşüncesiyle süt dişlerine yeteri kadar önem verilmemektedir. Bu nedenle süt dişlerinde meydana gelen çürük ve çapraşıklık gibi problemlere de müdahalede istenmeyerek de olsa geç kalınmaktadır. Süt dişlerinin sağlıklı olmasının kalıcı dişlerin sağlıklı bir biçimde oluşmaları ve sürmeleri açısından oldukça önemlidir. Süt dişleri, kalıcı dişler için rehber niteliği taşır.

Kalıcı dişlerin (germleri) tomurcukları çene kemiği içerisinde, süt dişlerinin kökleri arasına yerleşmiştir ve gelişimlerini burada tamamlarlar. Bu tomurcuklar, çocuğun ömrü boyunca ağzında yer alacak kalıcı dişlerinin taslaklarıdır. Süt dişlerinin sağlığı, bu tomurcukların sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için oldukça önemlidir. Süt dişlerindeki çürükler ve köklerinde meydana gelebilecek iltihap oluşumu sonradan çıkacak olan bu dişlerin gelişimini bozabilir ve bu dişlerde renk ve şekil bozukluklarına neden olabilir.

Bununla birlikte süt dişlerinde oluşan çürüklerin, dişler arasındaki doğal mesafenin kapanmasına neden olabilir ve bu durumda diş arkı üzerinde meydana gelen yer kaybından dolayı süt dişlerinin yerine gelecek daha büyük boyutlu kalıcı dişler, kalan mesafeye sığamayarak çapraşıklığa yol açabilir. Böyle durumlarda çürüyen süt dişlerinin tedavileri yapılmalı, eğer süt dişi tedavisi yapılamayacak kadar harap olmuşsa ve çekimi gerekiyorsa da çekimden sonra oluşacak boşluğun kapanmaması için yer tutucu uygulanmalıdır.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı, süt dişlerine "nasıl olsa düşecek" düşüncesiyle önemsiz dişler gözüyle bakılmamalıdır. Süt dişleri ne kadar sağlıklı olursa yerlerini alacak kalıcı dişler de o kadar sağlıklı olacaktır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!