Sünnet tekniği

Sünnet tekniği

PREPİSYUM (SÜNNET DERİSİ) HASTALIKLARI ve SİRKUMSİZYON (SÜNNET)

Sünnet derisi (prepisyum), yumuşak durumdaki penisin başını (glansı) saran bir oluşumdur.

1.Sünnet zorunlu olduğu durumlar nelerdir?

   Fimozis, parafimozis, tekrarlayan balanit, idrar yapma zorluğu, tedavi edilmesine rağmen tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonudur.

2. Fimozis nedir?

Sünnet derisi halkasını darlığına bağlı olarak sünnet derisinin geriye çekilememesi durumudur. 

3.Fimozisin belirtileri nelerdir ve tedavisi nedir?

Fimozis; işeme güçlüğü, işeme sırasında sünnet derisinin balonlaşması, ereksiyon sırasında ağrı ve tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlar şeklinde karşımıza gelmektedir.Tam olarak sebebi bilinmeyen fimozisde sünnet derisinin zorlanarak geri çekilmesi sonucu oluşan travma dermatitlere ve balanopostit denilen iltihabi durumlara yol açabilir. Tedavisi konservatif yöntemler veya cerrahi olarak yapılır. Konservatif tedavide steroidli kremler kullanılırken, cerrahi tedavide en sık kullanılan yöntem sünnettir.

4.Parafimozis nedir?

Geriye doğru çekilen sünnet derisinin(prepisyum) penis başının geride kalması ve glansın dolaşımının bozulması ile karakterize bir durumdur.

5.Parafimoziste belirtiler nelerdir ve tedavide ne yapılmalıdır?

 Penis başı (glans) ödemlenir ve siyanoz gelişir. Ağrılıdır ve gerçek ürolojik acil bir durumdur.  Erken dönemde glansa baskı yaparak sünnet derisi glansın üzerine getirilmeye çalışılır. Başarılı olunamaz veya olgu başvurmuş ise dorsal slit tekniği ile sünnet işleminin yapılması zorunludur.

6. Balanit nedir?

Penis başının (glans) enfeksiyonu durumuna denir. Sünnet derisinin (prepsiyum) enfeksiyonuna postit denir. Balanopostit, penis başı ve sünnet derisinin her ikisinin enfeksiyonudur.

7.Balanit ve balanopostitin belirtileri nelerdir ve tedavisinde ne yapılmalıdır?

Kötü lokal hijyen önemli bir risk faktörüdür. Penis başı(glans), sünnet derisinde kızarıklık, pürülan(iltihabi) akıntı klinik bulgularıdır. Bazı olgularda idrarda yanma olabilir. Akıntı kültürü alınması ve kültüre göre antibiyotik tedavisi  lokal pansumanlar enfeksiyonu geriletir. Tekrarlayan enfeksiyon durumunda sünnet seçilecek tedavi yöntemidir.

8.Sünnet işlemi hangi durumlarda kimlere uygulanmamalıdır?

  Hasta ve prematüre yenidoğanlara sünnet uygulanmamalıdır. Ayrıca cerrahi düzeltmelerinde sünnet derisi kullanılacak olan hipospadias, epispadias, megaüretra ve kordi varlığında da sünnet uygulanmamalıdır.

9.Sünnet işlemi öncesi ne tür tetkikler yapılmalıdır?

Kanama riskine karşı PT,PTT, INR ve hemogram tetkikleri yapılmalıdır. Ailede kanama hastalığı öyküsü varsa hematolojik değerlendirme yapılmalıdır.

10 Sünnet için uygun yaş nedir?

     Sünnet her yaşta yapılabilir. Kimlik gelişiminin sürmesi ve yaşa özgü uyum sorunları sebebiyle 2-5 yaş arası çocuklarda, zorunluluk olmadıkça yapılmamalı veya yapılacaksa genel anestezi altında uygulanmalıdır.

11. Sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sünnet sonrası penise sarılan sargı genellikle 1.günde çıkartılır. Ağrı kesici olarak parasetamol verilebilir, aspirin verilmemelidir. Sünnetten 1 hafta sonra hekim kontrolü gerekir.

12. Sünnet sonrası ne zaman yaptırılabilirnir?

Banyo sünnet işleminde bir komplikasyon gelişmemişse 7. Gün sonra yapılabilir.

Op.Dr.Murad ÇELTİK

 

 

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Murad ÇELTİK - Ekim 1989 – Temmuz 1995 : İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi - Kasım1995 – Kasım 1996 : Çapa Kızılay Kan Merkezi - Aralık 1996–Nisan 1998 : Askerlik Hizmeti - Erzurum 109. Topçu Alayı Reviri – Tabip Asteğmen -Eylül 1999 – Mart 2000 : Anatomi Uzmanlık Eğitimi – İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı -Haziran 2000 –Temmuz 2005 : Üroloji Uzmanlık Eğitimi - İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı (Çapa Üroloji) -Eylül 2005 – Eylül 2006 :İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Androloji Bilim Dalında 1 yıl uzman olarak çalıştı. -Kasım 2006 – Temmuz 2007 : Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Teksas Eyaleti Houston kentinde bulunan Baylor College( Baylor Tıp Fakültesi)’nde Androloji Araştırma Laboratuvarı direktörü Prof. ...

Op. Dr. Murad Çeltik
Op. Dr. Murad Çeltik
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube