Septum deviasyonu ( burunda kemik - kıkırdak eğriliği )
Septum deviasyonu ( burunda kemik - kıkırdak eğriliği )

Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da her iki tarafa doğru eğilmesidir. Bu bozukluklar genellikle doğumdan itibaren geçirilen herhangi bir kaza sonucu , düşme veya yüz kemiklerinin gelişmesi sırasında kemiklerin biribiriyle orantısız büyümesi sonucu oluşur.


En fazla oluşturduğu şikayet burun tıkanıklığıdır. Aynı zamanda horlama, uykuda nefes durması ( uyku apnesi) ,çabuk yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikayetlerde hastayı rahatsız edebilir. Burun tıkanıklığını yol açtığı problemlere( Sinüslerin havalanmasını bozulmasına bağlı sinüzit, oluşturduğu geniz akıntısı, farenjit, larenjit ve bronşite yol açabilir. Özellikle ileri yaşlarda oksijen alınmasını azalttığı için akciğer ve kalp hastalıklarının oluşmasına veya mevcut hastalığın iyileşmesinin zorlaşmasına neden olabilir) yol açar..


Rahatsızlık vermeyen hafif derecede kemik kıkırdak eğriliğinin tedavisi gerekmez. Ancak problem oluştura kemik kıkırdak eğriliği tedavi edilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır.


Ameliyat hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyatta kemik ve/veya kıkırdaktaki eğri kısımlarının düzeltilmesi işlemi yapılır. Düzeltilemeyecek kadar eğri kısımlar dışarı çıkartılır. Bazen dışarı çıkarılan kıkırdakların bir kısmı düzeltilerek yerine konur.. Ameliyattan sonra burun içine nefes almayı engellemeyen tampon konur. Yani hasta ameliyattan hemen sonra burundan nefes alabilir. 48 - 72 saat sonra burun tamponu çıkarılmaktadır.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!