Saç ekimi gerçek anlamda bir saç nakli işlemidir. Yani vücuttaki güçlü sağlıklı ve dökülmeyen saç ve vücut kıllarının saçsız alana transferi işlemidir.

1950 li yıllardan bu yana birçok yöntem denenerek saçsızlık sorununa çözüm aranmıştır.1990 lı yılların başında foliküler ünitenin tespit edilmesi saç ekiminde devrim niteliğindedir. Ki bu yıllarda FUT yöntemi ile saç nakli oldukça aşama kaydetmiş ve populer hale gelmiştir. 2002 yılında ise Dr.Russman tarafından FUE yöntemiyle saç nakli tanıtılmıştır. FUE yöntemi çok hızlı ilerleme kaydetmiş dünyada ve ülkemizde yaygın olarak uygulanmaktadır. Bizde uygulamalarımızın tamamına yakınını FUE yöntemi ile yapmaktayız.

Ayrıca FUE yönteminin gelişmesiyle kaş ekimi, bıyık ekimi sakal ekimi, kirpik ekimi, sakaldan ve diğer vücut kıllarından saç ekimi mümkün hale gelmiştir.

Çok nadir hastalıklar dışında saç ekimi sağlam donör alanı bulunan herkeze yapılabilir. Yaş ilerledikçede diabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara yönelik tedbirler alınıp saç ekimi yapılabilir.

Hemofili gibi pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde saç nakli yapmak doğru değildir. Ayrıca coumadin kullanan hastalarda saç ekimi yapmak doğru değildir.

Aspirin kullanan hastaların yaklaşık 10 gün öncesinde aspirin kullanımının kesilmesi gerekir . Ayrıca kronik hastalığı olan kişilerin detaylı bir muayeneden geçirilmesinde fayda vardır.

Saç ekimi sonrası dönemde genelde ağrı yoktur. İlk gün yüksek bir yastıkta yatmakta fayda vardır. Saç ekimi işlemi sonrasında donör bölge küçük bir bandajla kapatılacaktır. Bu bandajı ertesi gün çıkartmak gerekir.

İlk yıkama işlemi genellikle biz yaparız. Ayrıca doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde yıkama işlemini kendiniz yapabilirsiniz .

İki hafta sonra saç traşı yapabilirsiniz.

Sakal bölgesinden greftler alındıysa 10 gün sonra sakal traşı olabilirsiniz .

Yüz bölgesinde alacağımız tedbirlerden dolayı genellikle bir şişlik olmayacaktır.

15 gün- 1 ay içerisinde şok dökülme sonucunda ekilen saçlar dökülecektir. Şok dökülme dönemi tamamen doğal bir süreçtir. Üçüncü aydan sonra saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlayacaktır.

İyi bir görüntü için 6 ay – 1 yıl arası bir süre beklemek gerekebilir.


Antalya Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!