Popo estetiği

Popo estetiği

Bütün fiziksel özelliklerimiz gibi kalça ve popo yapısı da genetik olarak taşınır. Eğer kalça yapısı güzel ise bunu korumak için egzersizler, bakım ve bilinçli beslenme yeterli olacaktır ama; kalça yapısı genetik olarak kötü ise veya zaman içerisinde bozulmuş ise birtakım cerrahi yöntemlerle bu istenmeyen görünümler giderilebilir.
Birkaç asır önce yapılan sanat eserlerinde geniş kalçalara ve popoya sahip kadınlar estetik, güzelik ve cinsellik sembolü olarak ifade edilmekte idi. Değişen zamanla birlikte estetik normlarında değişmesi sonucunda, günümüzde dar kalçalı ve arkaya doğru çıkık popolu kadınlar seksi ve güzel kadınlar olarak kabul edilmektedir. Yıllar önce kalça ve popo estetiği ameliyatları çok nadir yapılmakta iken, popüler kültür ve modanın etkisi ile kadınlar güzelliği sadece yüz güzelliği olarak görmekten vazgeçmişler, vücut güzelliğine de en az yüz güzelliği kadar hatta ondan daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Buna bağlı olarak kalça ve popo estetiği istemi ile estetik cerrahlara başvuran kişilerin sayısı hızla artmaktadır.
Şekilsiz ve büyük kalça hem bacak boyunu kısa gösterir, hem de vücudun üst ve alt kısınları arasındaki orantılı görünümü bozar. Günümüzde arzu edilen kalça ve popo biçimini; yuvarlak ve arkaya doğru çıkıntılı, ama kasların aşırı belirgin olmadığı, yanlara doğru taşmayan, dar biçimli, üst alt mesafesi kısa olarak tarif edebiliriz.
Kalça ve popo estetiği için yapılan ameliyatları; liposakşın (vakumla yağ alma) kalça protezi yerleştirilmesi (gluteal implant), kalça-popo dikleştirme (kalça germe, buttock lift) ve popoya yağ dokusu enjeksiyonları (lipoenjeksiyon) ve gluteal askı uygulamaları olarak sıralayabiliriz. Tüm bu müdahaleler genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır ve yöntemine göre 2-3 saat arasında sürmektedir.
İstenilen kalça-popo biçimini elde etmek için bu ameliyatlar tek başına veya beraberce uygulanabilir. Örneğin fazla olan ve yanlara doğru taşmış ve aşağıya sarkmış kısımlardan liposakşın yöntemi ile yağ alınırken, arkaya doğru çıkık olması gereken orta bölüme de gluteal protez veya yağ enjeksiyonu yapılabilir.
Liposakşın ve yağ enjeksiyonu ( lipoinjeksiyon ) kanüller ve enjektörler ile yapılan bir müdahale olduğundan kalça ve popo üzerinde herhangi bir iz bırakmaz ve kişiler kısa sürede günlük hayatlarına dönebilirler.
Gluteal askı yöntemi; özel iplikler kullanılarak yapılan bir müdahaledir. İz bırakmayan bir yöntemdir, ancak diğer bütün yöntemlerde olduğu gibi hasta seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekir; Gluteal askıya aday bayanlar genellikle genç- orta yaş grubunda, popo ve kalça derilerinde fazla sarkma olmayan, deri altı bağ dokusunun sağlamlığını fazla yitirmediği kişilerdir. Bu özelliklere sahip olmayan kişilerde istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bilinmesi gereken bir durumda, gluteal askı uygulanan kişilerin ameliyattan sonra belli bir dönem oturup kalkarken ağrı duyabilmeleridir.
Kalça ve popo protezi ( gluteal implant ) ameliyatı; gluteal kasların altına silikon protez yerleştirerek poponun arkaya doğru çıkıntılı olmasını sağlamak için yapılır. Bu ameliyatta kesiler hem küçük hemde çok görünmeyen bir bölgeden yapıldığı için belirgin iz kalmaz.
Kalça germe ameliyatı ise aşırı sarkık, deri altı yağ ve destek dokusunu büyük oranda kaybetmiş popolarda seçilmesi gereken yöntemdir, daha çok aşırı kilo kaybetmiş veya yaşlı kişilerde uygulanmaktadır. Kalça germede derinin gerildiği diğer ameliyatlarda olduğu gibi fazlalık olan deri ve derialtı dokusu kesilerek alınır, kalan deri yukarı doğru gerilerek dikilir. Böylece poponun daha diri ve toparlanmış bir görünüme kavuşması sağlanır. Kalça germe ameliyatında iç çamaşırı altında saklanabilen izler kalmaktadır
Popo ve Kalça Estetiği Öncesi 
Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 2 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır. Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir. Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır. Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz. Ameliyattan önce doktorunuz, kalça ve poponuz üzerinde gerekli çizimler yaparak ameliyatı planlayacak ve yüzünüz görünmeyecek şekilde resimlerinizi çekecektir. Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır .
Popo ve Kalça Estetiği Sonrası 
Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
Askı yöntemi, liposakşın veya yağ enjeksiyonu yöntemleri uygulandıysa aynı gün taburcu olabilirsiniz. Kalça protezi ve kalça germe ameliyatlarından sonra ise 1 gün hastanede kalmanız gerekmektedir.
Ameliyattan sonraki 1-2 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
Kalça germe ameliyatından sonra kan ve serumun yarada birikmemesi için yaraya dren yerleştirilecektir. Bu drenler 2 veya 3. gün çıkarılır.
Liposakşın ve yağ enjeksiyonu yapılırsa bir süre sıkı sargı ile dolaşmanız hatta korse kullanmanız gerekecektir.
Askı yöntemi uygulandı ise ameliyattan sonra bir süre oturup kalkarken ağrı duyabilirsiniz, yine askı yönteminden sonra en az 3 hafta boyunca sırt üstü yatmamanız önerilir.
Kalça germe ve gluteal protez ameliyatından 2-3 günde bir pansuman amaçlı kontrollere gelmeniz gerekecektir.
Liposakşın, yağ enjeksiyonu ve askı yöntemlerinde haftada bir kontrola gelmeniz yeterli olacaktır.

 

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Zekeriya  Kul

Etiketler
Popo estetiği sebepleri
Op. Dr. Zekeriya  Kul
Op. Dr. Zekeriya Kul
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube