Parmak emmek zararlı mıdır ?
Parmak emmek zararlı mıdır ?

Küçük çocukların emme ihtiyaçları doğaldır. Rahimdeyken dahi, ceninin parmaklarını veya baş parmağını emdiğini görürüz. Emmek yalnızca yaşamak için bir iç güdü değil aynı zamanda bir haz işaretidir. Pek çok çocuk psikoloğu ebeveynlere çocuklarının oral yollarla kendilerini tatmin etmelerine izin vermelerini tavsiye eder. Sorun emme faaliyetinde değil, bunun metodunda kendini gösterir.

Parmak emmenin genellikle çocukların yüz gelişimine zararı olduğu düşünülür; ama tartışmaya yol açan çalışmalar göstermektedir ki, bu 4 yaşına kadar önemli bir sorun teşkil etmez. Uzun vadeli hasarlar, belirtilen yaştan önce nadiren baş gösterir. Bazen dil itilme şekilleri ve sapan çene hareketleri yaratabilir. Parmak emmek çocuğun ellerini özgür biçimde kullanmasına engel olur şeklinde de düşünülebilir.

4 yaşından sonra bu alışkanlık devam ederse kalıcı hasarların meydana gelme olasılığı ciddi biçimde artar. Emme yoğunluğu ne kadar artarsa hasar da o kadar artar. Çocuğun dişlerinin, çenesinin ve yapısı bozulan diğer yüz bölgelerinin (malalignment) düzelmesi için diş teline ve ihtiyacı olabilir. Hastalık kapabilme riskinden dolayı parmak emmekten çekiniliyor ise bebeğinize emzik vermek isteyebilirsiniz. Eskiden emzik kullanımına çekinceyle bakılmasına karşın, bugün pek çokları emziği olumlu bir alternatif olarak görüyor. Kullanılan emzik tipi ortodontikse dil itilmesi ve çene bozuklukları konusunda herhangi bir soruna yol açmaz. Kazaları önlemek için emziğin tek parça olması ve kırılmaya karşı sağlam olması gerekir. Böylelikle bebeğiniz ağızsal tatminini güvenle gerçekleştirirken ellerini de özgür biçimde kullanabilir. Pek çok çocuk parmak emme alışkanlığını kendi kendilerine bırakır. Uzmanlar erken yaşlarda emme güdülerinin tatmin edilmesine izin verilen çocukların ileriki yaşlarda bu alışkanlığı kendi iradeleri doğrultusunda bırakacaklarını düşünüyor. Bununla beraber bazı çocuklar bu konuda biraz yardıma ihtiyaç duyabilir. İnsanlar genelde emzik kullandırtmanın bu alışkanlığı bırakmada daha etkili olacağını düşünür.

Ebeveynin emzik üzerindeki kontrolü çocuğunun ellerini kontrol etmekten daha kolay olacaktır. Emme faaliyeti her ne şekildeki olursa olsun bu alışkanlığı engellemek için mantıklı hareket edin, yumuşak baskılar uygulayın. Sonuçsuz kalırsanız dişlerle ilgili uygulamalar ve aletler bu alışkanlıktan vazgeçirmede hızlı ve etkilidir. Şüphe yok ki çocuk gelişimi doğasıyla barışık olmalıdır. Duruma diş sağlığı açısından bakarsak; çocuğu memeyle emzirmek veya uygun bir şişeyle beslemek çocuğun yüz ve dişle ilgili gelişimine katkıda bulunur. Uygun besleme metotları uygulamak oral (ağız yoluyla) tatmini gerçekleştirir ve parmak emme ihtiyacını azaltır. Ortodontik bir emzik çocuğunuzun ilave oral tatmine ihtiyaç duyması halinde kullanılabilecek uygun bir araçtır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!