Oyun terapisine hangi durumlarda başvurulmalı ?

Oyun terapisine hangi durumlarda başvurulmalı ?

Oyun, gelişimsel olarak çocuğun kendine özgü geliştirdiği bir dil olarak algılanabilmektedir. Çocuğun dünyasında, onunla iletişim tüm değişkenler ile birlikte değerlendirilmeli, kesitsel olarak bakılmamalıdır. Yetişkinler için üzeri kapatılabilir, alışılagelmiş sorunlar olarak algılanan durumlar çocuğun dünyasında bambaşka bir noktada konumlandırılmış olabilmektedir.

Bu noktada Oyun terapisi sürecinde, terapist ve çocuğun kurmuş olduğu ilişkisel bağ ile davranış ve duygu yansımalarını görmekteyiz. Terapist ve çocuk arasındaki ilişkinin, gelişimsel ve içsel mücadelelerden kaynaklı problemler yaşayan çocuklar için birincil derece iyileştirici etken olmaktadır. Çocuğun anlaşıldığını hissetmesi ve koşulsuz kabul görmesi ona alan açıldığının bir göstergesidir. Kendisini ve iç dünyasını somutlaştırarak sembolik oyunlar ve objeler ile ifade edebilmektedir. Terapistin de uygun yorumlamaları ile gelişim göstererek çocuğun o problemi aşmasında yardımcı olunur.

Çocuğun bir birey oluşunu kabul ve varlığını fark etmek, objelerden ya da sahip olduklarından ibaret olmadığını çocuğa karşı hissettirmek oldukça önemlidir. Örneğin, güzel elbiseler giyince yalnızca çok güzel olmuşsun demek değil de mavi bir elbise giymişsin demek çocuk için oldukça anlamlıdır. Çünkü burada ''senin farkındayım'' seni görüyorum, varlığını kabul ediyorum içerikli mesajlar çocuğa aktarmış oluyoruz.

Oyun Terapisine Hangi Durumlarda Başvurulmalı?

2-12 yaş çocuklarda görülen pek çok farklı psikolojik problemde ''oyun terapisi'' uygulanmaktadır. Çocuklarda;

Depresyon                                            Kardeş kıskançlığı                               

yas                                                         Uyum problemleri

anne-baba kaybı                                    Okul problemleri

Takıntılar (Okb)                                    Alt ıslatma

Alt ıslatma                                            Uyku, yeme problemleri

Kaygı bozuklukları                               Öfke kontrol problemleri

Travma                                                  Sosyal beceri sorunları

İstismar                                                 boşanma

Bu makale 16 Ekim 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Psk. Damla Nur DOLU, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümünü onur derecesi ile tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans eğitimini Aile danışmanı olarak tamamlamıştır. Şuanda da ikinci yüksek lisansı olan Kadın ve Aile Çalışmaları Programına devam etmektedir. Kırıkkale Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara/Etlik Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde staj eğitimlerini tamamlamış olan, Uzm. Psk. Damla Nur DOLU, Ankara Reyyan Anaokulu, Ankara Mamak Teknoloji ve İnovasyon Lisesi’nde ve iş deneyimleri edinmiş olup şuanda Ankara Emin Terapi Merkezinde çalışmalarını sürdürmekle birlikte bir çok eğitim ve sertifika programını başarıyla tamamlamıştır MMPI (Minesota Çok Yönlü Kişilik Tarama Envanteri), Obj ...

Etiketler
Terapi
Uzm. Psk. Damla Nur Dolu
Uzm. Psk. Damla Nur Dolu
Ankara - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube