Otoplasti - kepçe kulak

Otoplasti - kepçe kulak

Kulak, insanın dış görünümünü etkileyen, estetik ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. En sık rastlananı halk arasında ‘kepçe kulak’ veya ‘yelken kulak’ denilen şekil bozukluğudur.

Kepçe kulak okul çağındaki çocukların en büyük kabusudur. Çünkü okulda arkadaşları için alay konusu olurlar ve bu durum onların okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda olumsuz yönde etkiler. Okulda uyum problemleri yaşarlar.

Kepçe kulak doğuştan olan ve ailesel olarak gelişen bir şekil bozukluğudur.. Kulaklar 4-5 yaşlarında gelişiminin % 85-90 ‘ ını tamamladığı için genellikle kulak estetiği 5 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir, ancak okul öncesi ameliyat , çocuğun arkadaşları tarafından kulakları yüzünden alay konusu edilme olasılığını ortadan kaldırdığı için tercih edilmelidir.

Çocukluk yaşındaki kişiler tam teşekküllü bir hastanede, genel anestezi altında, erişkinler ise hem genel hemde lokal anestezi altında ameliyat edilebilir. Ameliyat yaklaşık 1- 1,5 saat sürer. Ameliyat, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrım hatları zayıflatılarak kalıcı iç dikişler ile şekillendirilir, kulak kepçesi arkaya doğru asılır. Kulağın arka yüzündeki deri gizli dikişler ile kapatılır, deri yüzeyinde dikiş olmaz.Bu işlemi yaparken en önemli kural kulağın doğal görünümünün bozulmamasıdır.

Ameliyat olduğunuz gün evinize dönebilirsiniz . Kulak 2-3 gün süre ile bandajlı olarak kalır. Bandaj çıkarıldıktan sonra duş alınabilir. Ameliyattan sonra kulakta ödem (şişlik) ve morarma olabilir, bu durum 1-2 hafta içinde normale döner. 2-3 hafta süre ile akşamları başa sporcu bandına benzeyen yumuşak bandaj kullanılabilir. Çocuklar oyun oynarken dikkat etmeleri koşulu ile bir hafta sonra okula dönebilirler. Erişkinlerin çoğu 3-4 gün sonra işlerine dönebilirler.

Kulağa yapılan estetik ameliyatlar ile yalnız kulaktaki şekil bozuklukları değil, aynı zamanda kişinin psikolojik durumunda da çarpıcı bir düzelme sağlanır. Artık kulaklarınızı saçlarınızla kapatmak zorunda kalmayacaksınız.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ali Değirmenci

Op. Dr. Ali DEĞİRMENCİ, 1979 yılında Malatya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2004 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve  2011 yılında Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimi sonrasında 2011-2015 yılları arasında Nevşehir Devlet Hastanesi'nde, 2015 yılında ise Bursa Medical Park Hastanesi'nde görev yapmış olan Op. Dr. Ali DEĞİRMENCİ, mesleki çalışmalarına şu anda Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi'nde devam etmektedir. Ayrıca kendisi, Türk Tabipler Birliği, Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Yüz Plastik Cerrahi Derneği ve Bursa Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği üyesidir.

Etiketler
Kepçe kulak ameliyatları
Op. Dr. Ali Değirmenci
Op. Dr. Ali Değirmenci
Bursa - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube