Ortodonti, çapraşık dişlerin, hareketli veya sabit aygıtlar kullanılarak ideal bir diş dizisi haline getirilmesi, aynı zamanda iskeletsel bozuklukların, büyüme yönlendirmesi yapılarak düzeltilmesi ile ilgilenen dişhekimliği dalıdır. Ortodontik tedavinin temeli, dişlerin, uygun kuvvetler uygulanarak kemik içinde hareket ettirilmesi, ve gerekirse yumuşak dokuların ve kemik yapıların, büyüme yönlendirmesi yoluyla ideal ilişkilerinin sağlanması esasına dayanır. Ortodontik tedavi sırasında, dişlerin bütünlüğü bozulmaz, kaplamalar, dolgular gibi işlemler yapılmaz. Bu yönüyle tamamen doğal ve uzun vadeli bir tedavi şeklidir.

Ortodontik tedavi, halk arasında 'diş teli' ya da 'damaklık' olarak adlandırılan aygıtlarla düzeltilir. Bu aygıtlar sabit ya da takıp çıkartılır biçimde olabilir. Sabit ya da hareketli apareyler, porselen, metal, dişin iç yüzüne takılan, ağız dışından destek alan çeşitleri olmak üzere bir çok kombinasyonda kullanılabilir.

Ortodontik tedavi kimler için gereklidir ?

Dişlerinizin görünüşünden memnun değilsiniz. Dişleriniz sağlam olmasına rağmen çapraşıklıklar kötü bir görünüme sebep oluyor, ve ne kadar fırçalarsanız fırçalayın yeterli hijyeni sağlayamıyorsunuz. Bu durum sağlığınız açısından sorun olmasının yanında, sosyal yaşantınızı da olumsuz etkiliyor. Dişlerinizin düzeltilmesini istiyor, bunun yanında kalıcı, ve dişlerinize zarar vermeyecek bir tedavi şekli arıyorsanız ve artık daha güvenle gülmek istiyorsanız, ortodontik tedavi için iyi bir adaysınız demektir. Doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!