Obezite günümüzde artan bir sıklıkla cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bir çok hastanın obezite ameliyatlarıyla dramatik miktarlarda kilo verdikten sonra bunun sosyal medya yoluyla paylaşması, bu ameliyatlarla ilgili yanlış bir düşüncenin oluşmasona yol açmaktadır. Bu düşünce, obezite ameliyatlarının mucizevi tedavi yöntemleri olduğudur.

Bu kesinlikle doğru değildir. Obezitenin tedavisi oldukça zahmetli ve sıkı disiplin gerektiren bir süreçtir. Ameliyat olmak, bu yolun sonunda başarıya ulaşmanın gereklerinden sadece bir tanesidir. Hastanın tüm benliği ile tedavinin gerekliliğini özümseyerek başarılı olacağına inanması ve hekimi ile tam bir işbirliği içinde kendisine uyması tavsiye tüm kurallara harfiyen uyması gerekir.

Obezite ameliyatları, yüksek miktarda kilo fazlası olan hastalara, bir kereye mahsus ideal kilolarına inme şansı tanır. Bu kiloda kalıcı olmak tamamen hastanın elindedir. Yeterince motive olmamış bir hasta için hekiminin farketmeyeceği arka yollar bularak onu aldatmak hiç de zor değildir. Bilinmelidir ki böyle yapıldığından işi aslı kendimizi kandırdığımızdır.

Her şey doğru yapılıp, tüm kurallara uyulsa bile bir oranda başarısızlık yani kilo alma görülebilir. Ancak bilinmelidir ki, hastaların arzu ettikleri kiloya inip daha sonra tekrar kilo aldıkları durumlarda sorumlu, çok büyük oranda tedavi kurallarına uymayan hastalardır. Tedavi sürecinin ömür boyu devam ettiği unutulmamalı, bu durum hayatın akışı ile uyumlu hale getirilmelidir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!