Yaşadığımız coğrafya itibari ile genetik özelliklerimizden birisi de kemerli ve etli burun yapısıdır. Anadolu coğrafyası birçok medeniyet ve etnik kökenin harmanlandığı bir coğrafyadır. Bazı insanların burunları ince yapılı kibar ve ince derili iken, bazı insanlarımızın burunları ise aksine, kalın derili, iri ve geniş kanatlıdır. Genetik mirasımızı değiştiremeyiz ancak burun şeklimizi değiştirebiliriz.

Burun ameliyatı yani rinoplasti halen Türkiye de ve dünya da en çok yapılan estetik ameliyattır. Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşması ve sosyal medya da fotoğraf paylaşmanın trend olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu nedenle herkes güzel görünmek ve yüzünde gördüğü kusurları gidermek için çeşitli yollar aramaktadır. Bu nedenle rinoplasti en sık yapılan estetik ameliyattır.

Burun estetiğinde temel amaç kişinin yüz yapısına ve estetik normlara uygun bir şekil elde etmektir, herkese aynı burun şeklini vermek değil. Burun estetiği sık yapılan ancak komplike bir ameliyattır. Başarılı bir burun estetiği ile kişilerin özgüveni ve yaşam standartları yükselmektedir.

Burun Estetiği Kimler İçin Uygun ?

Burun estetiği ni aynalara küsmüş, 17.5-18 yaşını doldurmuş herkes olabilir. Tabii burada haklı sebeplere de sahip olmak gerekir. Bazen burunda mevcut basit deformiteler dolgu ve/veya botoks ile düzeltilebilmektedir. Bu tür hastaların ameliyat olmaları son derece gereksizdir. Ancak medyada yer alan bazı yazılarda burundaki şekil bozukluğu ve asimetrilerin %80-90’ının dolgu ve/veya botoks ile düzeltilebileceği bir yalandır. Bu konuda güvendiğiniz bir doktordan bilgi alabilirsiniz.

Bunun dışında ise hastaların operasyon için uygun olup olmadığı, ancak uzman bir estetik cerrah tarafından tespit edilebilir.

Estetik, burun estetiği ile özdeşleşmiş bir kavram olarak, sıkça gündeme geliyor. Hastalarımızın yoğunluğundan da anladığımız üzere, genellikle bayanların tercihi olan operasyon, riskli olduğu düşüncesi ile korku yaratabiliyor. Oysa burun estetiği, sanıldığı kadar korkutucu değildir. Hastalarımızı operasyon öncesi bu konuda bilgilendiririz ki, gereksiz bir korku yaşanmasın.

Ameliyat izleri ise burun içerisinde kalır ve görünmez.

Operasyon öncesinde sizlerle bu konulara dair detaylı bir görüşme gerçekleştirmekteyiz ve burun kemikleri ve kıkırdakların yapısı, yüz şekli, cilt kalınlığı ve yaşınız gibi çeşitli bilgiler ışığında bir karara varmaktayız. Önemli olan sonuçtan memnun kalmanız ve yaşamınızı daha özgüvenli ve daha mutlu bir şekilde devam ettirmeniz olduğundan, her bir detay bizim için büyük önem taşımaktadır. Gördüğünüz üzere daha kaliteli bir yaşam sürmek işte bu kadar basit!


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!