Multipl skleroz hakkında

Multipl skleroz hakkında

Multipl skleroz (MS) genetik olarak yatkın bireylerde çevresel faktörlerin tetiklemesi ile ortaya çıkar. Beynin ve omuriliğin beyaz cevheri dediğimiz bölgede, sinir kılıflarına karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu yanıt tahribata neden olur. Bu tahribat sonucu beynin ve omuriliğin beyaz cevherindeki değişik bölgelerde plak adını verdiğimiz lezyonlar oluşur.

MS kadınlarda, erkeklere göre daha sık rastlanır; özellikle 20-40 yaşları arasında görülür. Belirtileri plakların beyin ve omurilikte rastlandığı bölgelere göre değişir. Güçsüzlük, uyuşukluk ve his kusurları, denge bozuklukları, görme bozuklukları ve konuşma bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtilerin sadece biri veya bir kısmı birlikte görülebilir. Başlangıçta ortaya çıkan tahribat, beynin kendini tamir etmesi sonucu düzelebilirken, yıllar içerisinde artık tam düzelmeler olmayabilir. Bazı hastalarda erken dönemde de düzelme tam olmayabilir ve hastada bazı şikâyetler kalıcı hale gelebilir. MS hastalarının %85’inde klinik şikâyetler tam ya da kısmen düzelirken, geri kalanında sürekli bir kötüleşme hali ile seyredebilir.

MS tanısı hikâye, muayene ve beyin MR’ında MS plaklarının görülmesiyle konur. Belden sıvı alma (LP) MS hastalarında tanıya yardımcı en önemli testlerden biridir.

Günümüzde MS tedavisi, tıbbın en fazla gelişme görülen alanlarından biridir. Hastalığın seyrini değiştirici tedaviler günümüz için artık mümkün olabilmektedir. Tedavisi uzun sürer. Atak dönemlerinde değişen süreler ile kortizon tedavisi verilir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Necdet Karlı

Prof. Dr. Necdet KARLI, 1968 yılında Bursa'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1992 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasına ise, 1994 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamış ve bu süre içerisinde 2,5 ay Almanya Bielefeld'deki Bethel Epilepsi Merkezi'nde misafir doktor olarak çalışmalarda bulunmuş ve 1998 yılında Nöroloji ( Beyin ve Sinir Hastalıkları) uzmanı olmuştur.  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, 2003 yılında ''Yardımcı Doçent Doktor, 2005 yılında Doçent Doktor'' unvanları ile görev almış olan Prof. Dr. Necdet KARLI, Ağrı ( algoloji) ve Klinik Nörofizyoloji ( EMG) üzerine yan dal uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. Necdet KARLI, mesleki çalışmalarına Bursa'da bulunan özel muayenehanesi'nde ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Multipl skleroz
Prof. Dr. Necdet Karlı
Prof. Dr. Necdet Karlı
Bursa - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube