Meme kanserinden korunmak !...(1)

Meme kanserinden korunmak !...(1)

Malesef ; günümüzde meme kanserinden korunmak tam olarak mümkün değildir. Ama ; alınabilecek bazı kişisel önlemler riskin düşürülmesinde faydalı olabilmektedir.  Nedir bu önlemler ?

kısa başlıklar halinde ;

* Sigara ve pasif içicilikten uzak kalmak * yiyecek ve içecekleri dengeleyerek ideal kiloyu korumak*gerekli tıbbi 'check up'ları aksatmamak* normal sağlıklı yaşamımız sürerken, ortaya çıkan değişiklikleri zamanında farketme*Düzenli kendi kendine meme muayenesi yapmak.

Burda özellikle gıdalara dikkat çekmek istiyorum...

O halde ; nelerden kaçınmalı :

1) Preadölasan dönemden itibaren ailecek gıdalarla alınacak YAĞ miktarı kesinlikle azaltılmalıdır. Çünkü; kesinlikle saptanmıştır ki; yağ kullanımı yüksek ülkelerde meme kanseri görülme oranı da yüksek...

Peki hangi gıdalara gelecek bu sınırlamalar:

*Yağda kızartılmış her türlü besin *hazır gıdalar*kırmızı et*tatlı biskui ve çörek*şeker ve çikolata * sütlü besin*yumurta .

2) GİNSENG: Neden? Çünkü ; östrojen hormonu gibi çalışıp riski arttırdığı saptanmıştır.

3)ALKOL :Ancak ,tartışmalı ve tam ilişki gösterilemiş .Daha çok ; dozaj ile ilişkili olabileceği üzerinde duruluyor.Yani 1 bardak olmak kaydıyla şarap,likör yada bira sakıncalı olmayabilir.

4)KAFEİN; özellikle eskiden meme kanseri oluşumu öncüsü kabul edilip sonra temize çıkan'fibrokistik hasatlıklar'a yol açtığından ,kahve-kola ve çukulata göz altında...

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Şen

Etiketler
Alkol
Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Şen
Dr. Öğr. Üyesi Alptekin Şen
Antalya - Tıbbi Patoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube