Meme estetiği; memenin küçüklüğü, memenin aşırı büyüklüğü, meme sarkıklığı ve meme asimetrisini düzeltmek amacıyla yapılan ameliyatlardır. Kadınlar için meme çok önemlidir, dolayısıyla bu ameliyatlar kadının hem yapısal sorunları giderirken hem de özgüvenini arttırır.

Memenin güzel görünmesi için şekil ve boyut vücudun diğer oranları ile uyumlu olmalı ve hastanın istediği sütyen bedenine göre çizimleri planmalıdır. Estetik amaçlı meme ameliyatlarında sonuçların iyi görünmesi için 18 yaşın doldurulmasını beklemek gerekir.

Eğer kişinin psikolojisini çok etkiliyorsa, utangaç olmasına neden oluyorsa yada çok büyük memelerde olduğu gibi boyun, sırt ve omuz ağrısına, kollarda uyuşukluğa, aktivite kısıtlanmasına, sütyen yerlerinde kesiklere, meme altında cilt enfeksiyonları,pişik ve kötü kokuya neden oluyorsa, veya nefes almasını zorlaştırıyorsa ameliyatı ertelememek gerekir.

Estetik Meme Ameliyatlarda Kullanılan Teknikler

Her cerrahın tercih ettiği bir teknik vardır ve bu tekniğin sonuçlarının hasta tarafından önceden bilinmesi gereklidir. Aynı şekilde hastanın beklentilerinin de cerrah tarafından net bir şekilde anlaşılmış olması lazımdır. Teknik ne olursa olsun temel olarak tek bir amacı vardır, o da hastanın estetik görünmesi ve ruhsal, sosyal ve fiziksel açıdan sorunlarının giderilerek mutluluk ve özgüven olarak kişiye geri dönüşümünü sağlamaktır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!