Lösemi nedir? lösemi hangi bulgu ve belirtiler ile ortaya çıkar?

Lösemi nedir? lösemi hangi bulgu ve belirtiler ile ortaya çıkar?

Kan kanseri olarak adlandırılan lösemi, kemik iliğinin anormal hücreler ile dolması ve bu hücrelerin kana ve tüm dokulara yayılması sonucu belirti veren malign (kötü huylu) bir hastalıktır. Lösemiler akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut lösemi ani başlar ve tedavi edilmezse kısa sürede ölüme yol açar. Kronik lösemiler ise genelde yavaş ilerler.

Lösemiler hangi bulgu ve belirtiler ile ortaya çıkar?

Hastalardaki klinik bulgular sağlıklı kan hücrelerinin azalmasına bağlı olarak gelişir. Örneğin; kan pıhtılaşmasında rol oynayan trombositlerin azalmasına bağlı kanamalar, vücudumuzun savunma sisteminde rol oynayan lökositlerin azalmasına bağlı olarak ateş, kolay ve sık enfeksiyon gelişimi olur. Kırmızı kan hücrelerinin azalmasına bağlı olarak da anemi ve anemiye bağlı bulgular yani, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, nefes darlığı gibi bulgular gelişir. Kronik lösemiler de daha sık görülmekle birlikte dalak, karaciğer ve lenf nodlarında büyümede saptanabilir. Ancak lösemi hastalarında bu bulguların hepsi olabileceği gibi sinsi bir şekilde gelişip bulgu da vermeden karşımıza çıkabilmektedir.

Lösemiler nasıl sınıflandırılır?

Lösemiler akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut ve kronik lösemiler de kendi içerisinde alt tiplere ayrılmaktadır.

Akut Lösemiler

Akut lösemiler blast adı verilen kan hücrelerin öncüllerinin aşırı çoğalması sonucu ortaya çıkar. Akut lösemi ani başlar ve tedavi edilmezse kısa sürede ölüme yol açar. Akut lösemiler akut miyeloid lösemi (AML) ve akut lenfoblastik lösemi (ALL) olmak üzere ikiye ayrılır. ALL çocuklarda daha sık görülürken, AML yetişkinlerde daha sık görülür.

Kronik Lösemiler

Kronik lösemiler olgun kan hücrelerin aşırı çoğalması sonucu ortaya çıkar. Kronik lösemiler genelde yavaş ilerler. Çoğunlukla yaşlılarda görülürler. Kronik lösemiler, kronik lenfositik lösemi (KLL) ve kronik miyeloid lösemi (KML) olmak üzere ikiye ayrılır.

Lösemilere tanı nasıl koyulur?

Tam kan sayımında sıklıkla lökositoz, anemi ve trombositopeni saptanır. Akut lösemilerde bazı hastalarda pansitopeni saptanabilir. Tam kan sayımında anormallik olan hastaların kan hücreleri periferik yayma yapılarak mikroskopta incelenir. Kesin tanı için kemik iliği incelemesi, akımsitometri testi ve bazı genetik testler yapılır. Lösemi tanısı kapsamlı bir hastanede bu testler ile aynı gün içerisinde konulabilir.

Lösemi tedavisi nasıl yapılır?

Lösemi tedavisi kemoterapi ile yapılmaktadır. Akut lösemilerde kemoterapi sonrası iyileşen hastaların daha sonra tekrarlama riski yüksekse ve hasta ilik nakil için uygunsa allojenik kök hücre nakli yapılır. Kronik lösemilerde hedefe yönelik tedaviler kullanılmaktadır.

Bu makale 3 Mayıs 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Sinan Demircioğlu

Doç. Dr.Sinan Demircioğlu, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak Tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını,Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde İç Hastalıkları'nda tamamlayıp İç Hastalıkları Uzmanı olmuştur. 2017 yılında ise Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde Hematoloji bölümü yan dalında uzmanlığına başlayarak başarıyla bitirmiştir. 
Türk Hematoloji Derneği,Türk İç Hastalıkları Derneği'ne üyeliği bulunan Doç. Dr.Sinan Demircioğlu, 2018 yılında Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği'nden Bilimsel Teşvik Ödülü'nü almıştır.

Doç. Dr.Sinan Demircioğlu, Mesleki çalışmalarına Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Lösemi tedavisi
Doç. Dr. Sinan Demircioğlu
Doç. Dr. Sinan Demircioğlu
Konya - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube