Lekeler ve fraksiyonel lazer

Lekeler ve fraksiyonel lazer

CO2 Fraksiyonel lazerler genellikle erbium glass teknolojisi kullanan ablatif yani cilt hasarı oluşturabilen lazerlerdir. Cilt içinde diğer lazerlerden bir miktar daha derine inerler. Bu lazerlerin fraksiyonel olması yani cildin bir bölümüne etki ederken bir bölümünü sağlam bırakması mekanizmanın özünü oluşturmaktadır. Sağlam kalan alan yeni cilt dokusu oluşturup cildin hasarlı ve yaşlanmış kısmını her seansta azaltır.
CO2 Fraksiyonel lazer uygulaması sırasında ciltte milimetreden küçük binlerce lazer atışı ile işlem yapılır. Bu gelişmiş teknoloji ile cildin %80 kadarına hiçbir işlem yapılmaz. İşlem yapılmış geri kalan kısım bu sağlam cilt dokusu tarafından onarılır.
Her seansta %20 kadar cilt hasarı iyileştirilir. Fraksiyonel lazer ihtiyaca göre 1-3 seans uygulanır.
SİVİLCE İZLERİ, SİVİLCE LEKELERİ TEDAVİSİNDE YENİ KARBONDİOKSİT LAZER UYGULAMALARI
Akneler yani sivilceler özellikle ergenlik çağı ile başlayarak tüm yaşlarda görülen bir cilt problemidir. Aknenin şiddetli olduğu durumlarda, tedavi edilmediğinde, ya da sıkılıp oynandığında iz bırakarak iyileşebilir. Akne izleri kalıcı ve önemli bir kozmetik sorundur.
Bu izler yüzeyden kabarık ya da çöküktür. Ciltte pürüzlü rahatsız edici bir görünüm oluşturur. Bazen sivilce lekesi şeklinde görünüm oluşturur. Ciltte genelde bu alanlarda koyulaşma vardır.
Fraksiyonel CO2 lazer sistemi sivilce izlerinin yani akne izlerinin giderilmesinde günümüzde kullanılan en yeni ve en etkili yöntemlerdendir.
Sivilce İzlerin derinlerine kadar inen mikro lazer atışları sivilce izindeki yada sivilce lekesindeki kötü iyileşmiş skar dokusunu nekroze eder ve buharlaştırır  yani eritir. Bu gözle görünmeyen mikroskobik bir erimedir.
Etraftaki cilt bu alanı hızla yeni ve sağlıklı doku ile örter. Bu sayede her seansta sivilce izleri, sivilce lekeleri yavaş yavaş azalır. Cildimiz yavaş yavaş sivilce izleri ve sivilce lekelerinden arınır. Sonuçların tatmin ediciliği bilimsel makalelerdede bildirilmektedir.
Akne, sivilce izi tedavisinde fraksiyonel karbondioksit lazer sistemi 1-3 seans uygulanmaktadır.
Seans aralıkları uygulama kişisel olarak ayarlanabilir ama ortalama 1 aydır.
KARBONDİOKSİT LAZER İLE GÜNEŞ VE YAŞLILIK LEKELERİNİN TEDAVİSİ
Güneş ve yaşlılığa bağlı lekeler cildin zaman içinde ışık ve dış etkenlere gösterdiği reaksiyonlar sonucu oluşur. Cilt kendini korumaya çalışırken aşırı reaksiyonla fazla melanin pigmenti üretir. Bu nedenle ciltte lekeler oluşur. Cilt lekelerinin tedavisinde son yıllarda kullanılan karbondioksit lazerler ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Cilde hasar veren en önemli dış etken güneştir. Güneşten cildi korumak foto yaşlanmayı geciktirir. Lazer ve ıpl sistemleri cilt lekelerinin giderilmesinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Bu sistemlerin önemli bir eksikliği yüzeysel lekelerde kısmi etkili olmasıdır. Yeni karbondioksit fraksiyonel lazerler daha derinlere inerek etki göstermektedirler.
Yeni fraksiyonel karbondioksit lazer sistemleri etki ettikleri alanlarda dokunun erimesine neden olur. Eriyen doku lekeli ve kötü iyileşmiş dokudur. Bu dokunun yerine yeni ve normal leke yani pigment içermeyen doku oluşur. Yeni deri yapısı orijinal deri elemanlarını içerir. Bu sayede lekeleri oluşturan pigment yüklü hücreler azalır. Yeni ve pigment içermeyen hücreler cildi yeniler. Bazı Lekeler azalır çoğu ise kaybolur. Yapılan çalışmalar hasta memnuniyetinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Karbondioksit fraksiyonel lazerler yaklaşık 1-3 seansta tam etkinlik gösterir.
YENİ KARBONDİOKSİT LAZERLER İLE CİLT YENİLEME
Ciltteki kırışıklıklar; yaş, ırk, cinsiyet gibi genetik faktörlerin yanı sıra yaşadığımız çevrenin de etkisi ile oluşur.
Orta yaşlarda başlayan yüzdeki kırışıklıklar tüm insanlar için sorundur. Kırışıklık cildin elastik yapısını sağlayan ve cildi gergin tutan( kollajen başta olmak üzere ) çatının yıpranması sonucunda oluşur.
İnce kırışıklıklarda karbondiolsit fraksiyonel lazer uygulaması ile oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.
Yaklaşık 1-3 seans uygulama yapılmaktadır.
Yıpranmış kollojen yok edilerek vücudun yerine yenisini yapması sağlanır. Diğer lazer sistemlerinden farklı olarak fraksiyonel karbondioksit lazerler cildin derinine kadar inebilir. Derin etkiler kırışıklıkların tabandan başlayarak azalmasına yardımcı olur. Bu da cildi sıkılaştıran kalın bir katman oluşabilmesi anlamına gelir. Bu etki bu nedenlerle diğer sistemlere göre uzun süreli iyileşme anlamına gelir.
Bu sistem derinleşmiş izlerde beklenen etkiyi sağlayamaz. Çünkü etki edebileceği cilt dokusu bu alanda yoktur. Dolgu uygulaması ile desteklenip uygulama yapılırsa yüz güldürücü sonuç alınır.
Yani özetle kırışıklıklarınız derinleşmemiş ise bu uygulamayı öneriyoruz.  

Dr.Mevlüt DAĞ
Medikal Estetik

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Mevlüt Dağ

Dr. Mevlüt DAĞ, 1975 yılında Almanya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2000 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 2005 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Medikal Estetik Uygulama Sertifikası almış ve daha sonra arkadaşlarıyla birlikte Malatya'da kurduğu ilk Güzellik ve Estetik Merkezi'nde Medikal Estetik uygulamalarına başlamıştır.  2008 yılında T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Estetisyenlik Sertifikasını, 2010 yılında Tıbbi Ozon Derneği'nden Tıbbi Ozon Uygulama Sertifikasını ve 2012 yılında Malezya Homeopati Fakültesi'nden Cupping Therapy (Hacamat) Sertifikasını alan Dr. Mevlüt DAĞ,2005 yılından beri FUE tekniği ile saç ekimi, botox, dolgu, prp, mezoterapi, ozon uygulamaları, her türlü lazerin kullanımı, antiaging işlemler ile ilgili pek ç ...

Dr. Mevlüt Dağ
Dr. Mevlüt Dağ
İstanbul - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube