İlerleyen yaş ile birlikte tüm dokularda bir gevşeme söz konusu olur.

Benzer bir değişim kollajen liflerinin çok yoğun olan vajinada da yaşanır.Vajinal bölgede gevşeme ve genişleme daha sıklıkla doğum yapmış kadınlarda göülmekle beraber genetik yapı ve yaşlanmaya bağlı da oluşabilir.

Vajinal bölgedeki bu gevşeme, zaman zaman özellikle öksürürken ya da gülerken ani idrar kaçırma sorununa da neden olabilir. Aynı zamanda sıra cinsel fonksiyonlarda bozulmaya ve cinsel yaşamda tatminsizliğe neden olabilir.

Sarkma ve gevşeme sorunu yaşayan kadınlarda yaş ilerledikçe ve özellikle menopoz sonrasında yakınmalar giderek artar ve bazen rahimin tamamen vajina dışına sarkması ile sonuçlanabilir. Vajinal prolapsus adı verilen bu durum oldukça zor bir durumdur ve tedavi gerekmektedir.

Vajinasının gevşek olması günümüz modern kadını için çok ciddi ve önemli bir sorundur. Ayrıca her zaman olmasa bile beklenmedik anlarda yaşanan idrar kaçırma yakınmaları hem sosyal açıdan rahatsızlık verir hem de ilerisi için kadının endişelenmesine yol açar.

Gelişen Lazer Teknolojisi ile bu tür yakınmaların tedavisi mümkün hale gelmiştir.

LAZER İLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA YADA LAZER İLE VAJİNA DARALTMA NEDİR

Vajinal sıkılaştırma, herhangi bir kesi yapılmayan, dikiş olmayan, ameliyatsız vajinal kanalın Laser teknolojsi ile fototermal şekilde sıkılaştırılması işlemidir. Bir prob ile vajianal kanala girilir ve tüm vajinal kanal 360 derece lazer ile taranır. Bulazer ışığı tüm vajinal kanal boyunca kolajen sentezlenmesini uyararak vajinal kanalın sıkılaşmasını daralmasını sağlar.

Klinik çalışmalar Laser ile vajina sıkılaştırma işleminin etkili, kolay ve güvenli olduğunu ortaya koymuştur.

LAZER İLE VAJİNA SIKILAŞTIRMA KİMLERE YAPILIR

Laser ile vajina sıkılaştırma işlemi vajinal relaksasyon adı verilen, Vajinal kanalda gevşemesi olan her kadına yapılabilir. Daha çok doğum yapmış kadınlarda görülen bu durum , genetik yapıya bağlı yada yaşlanmaylada gelişebilir.

Tedavinin etkisi ile vajinal kanal daha dar ve sıkı hale gelir. Bu işlem aynı zamanda İdrar kaçırma problemini de ortadan kaldırır.

Hasta uygulamadan hemen sonra ayağa kalkar ve normal gündelik hayatına geri döner.

Laser ile vajina daraltama işlemi ağrısız, güvenli, yan etkisi olmayan, kolay tolere edilebilen ve etkili bir tedavidir.

LAZERLE VAJİNA DARALTMA İŞLEMİ SONRASINDA CİNSEL HAYAT NASIL ETKİLENİR

Vajinal kanalın sıkılaşması hastaların cinsel hayatlarında çok olumlu bir değişim yaratır. Kişinin kendine cinsel yaşam içinde özgüveni artar. Cinsel hayat içinde daha çekinik, özellikle doğumlardan sonra genişlemiş vajinal kanalın farkında olan ve partnerini mutlu edemeyeceğini düşünen kadınların; tek seansta bu kadar konforlu bir tedavi sonrasında cinsel hayatlarında gerçekten bir devrim yaşanır. Hastalar cinsel hayat içinde daha aktif hale gelirken hem kendilerinin hem de partnerinin cinsel yaşamdan aldıkları haz artar. Lazerle vajinal sıkılaştırma işlemi; aynı zamanda hastalarda idrar kaçırma problemi varsa bu durumda aynı tedaviyle çözümlenmiş olur. Yani lazerle vajinal daraltma işlemi teknolojinin bize sunduğu son derece efektif bir yöntemdir.

Sonuç olarak laser ile vajina daraltma işlemi

Anestezi gerektirmeyen

Ağrısız

25-30 dakika içinde yapılan

Etkisi uzun süren

Vajinal kuruluk ve idrar kaçırma problemlerini de tedavi eden oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!