Bölgesel fazlalıklar çoğu zaman kilo probleminden daha büyük bir problem olarak kişinin karşısına çıkar. Çünkü; beslenme uzmanı destekli diyet, uzman kontrollü spor ve bölgesel zayıflama cihazları vb. çabalar yetersiz kalır. Kişinin spor ve diyet ile çaba harcayarak çözüm aradığı süreçte istenilen sonuçların alınamadığı durumlarda; vücut şekillendirme amaçlı lazer lipoliz tercih edilebilecek yöntemlerden biridir.

Lazer lipoliz teknolojisi ile yağ hücreleri hasara uğratılıp, parçalanabilir. Lazer lipoliz uygulamasında ana prensip, esas olarak lazer ışığı ile doğrudan yağ hücresinin zarının patlatılmasıdır. Vücudun belirli bölgelerinde biriken yağ öbeklerinin oluşturduğu görünüm bozukluğunun düzeltilmesi için 0.5 – 1 mm deliklerden ince kanüllerle yağ dokusu içerisine girilerek doğrudan bu bölgeye kanüller vasıtasıyla lazer verilir. Lazer lipoliz yönteminde lazer enerjisi ile yağ hücreleri parçalanarak dağılır. Tabi bu sırada lazer enerjisi alt deriyi de etkileyen kollajen ve elastik liflerin üretimini tetikleyerek doku kalitesini arttırır.

Lazer lipoliz uygulaması için uygun adaylar; birkaç bölgesinde az veya orta düzey yağ birikimi olan kişilerdir. Lazer lipoliz uygulamasında 3-6 ay arasındaki süreçte optimal sonuç alınabilir. Özellikle uygulama sonrasında hasta yediklerine içtikleri mutlaka dikkat etmelidir. Kesinlikle eski alışkanlıklar bırakılarak daha kaliteli yeni bir yaşam tarzı tercih edilmelidir. Uygulama yapıldıktan sonra 6 aylık süreç içerisinde lazerin erittiği yağlar vücuttan uzaklaştırılacaktır. Bu süreyi beklememek için lazer lipoliz ile liposuction yöntemini kombine edilerek kullanılabilir ki; bu takdirde işlemin adı lazer liposuction olarak tanımlanacaktır.

Lazer Lipoliz operasyonunda küçükte olsa kesi vardır. Bu nedenle yapılacak olan işlem ameliyathane koşullarında gerçekleşmelidir. Yapılan kesinin küçük olması nedeniyle; rahatsız edici bir iz bırakması da söz konusu değildir. Lazer Lipoliz uygulaması sonrasında özel korseler giydirilir. Korsenin altı hafta kadar giyilmesi önerilmektedir.


Bursa Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!