İnsanda DNA'nın tüm dizilimini araştıran büyük genom projesi bitti. Genleri öğrendik. Fakat bu genlerin öğrenilmesiyle işin bitmediği anlaşıldı. Genom devrini geçtik, şimdi yoğun bir şekilde epigenetik üzerinde çalışılıyor.

Epigenetik için genleri kontrol eden üstakıl diyebiliriz kısaca. Hücrede DNA'nın okunacak sayfasının belirlenmesi, genlerin kilitlenmesi veya açılması, hücrelerin sağlıklı veya kanser hücresi olması vs. hepsi epigenetik mekanizmalar ile ilgilidir.

Bizler hücrelerden oluşan bitkisel ve hayvansal gıdaları aldığımızda onların DNA ve benzeri molekülleri sindirim sistemimizde parçalanır. Fakat sindirim sisteminde 200 baz’dan daha kısa zincirler parçalanmaz bunlar kana karışır.

Hücrelerde gen anahtarı olarak görev yapan bu moleküller gıdalarla alındığı gibi insanda tükürük, anne sütü, ter ve diğer vücut sekresyonlarında bolca bulunur. Bu sebeple birbirini çok sevip yediği içtiği ayrı gitmeyen insanlar zamanla birbirlerine benzemeye başlar. Eşler de bu sebeple yıllar geçtikçe birbirlerine daha fazla benzerler.

Fiziksel benzerlik SİRNA geçişiyle, huy benzeşmesi de ayna nöronlarla bilimsel olarak açıklanabilir.


Ankara Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!