KOAH, tüm dünyada sık görülen ve sigara tüketimi arttıkça günbegün sıklığı artan bir hastalıktır.

KOAH, ''Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'' ifadesinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Halk arasında Kronik Bronşit olarak da bilinen bu hastalık oldukça yaygın olmasına rağmen hastalar ya hasta olduklarının farkında değiller veya hastalıklarının ne olduğunun bilincinde değillerdir. Maalesef ülkemizdeki 10 KOAH'lı hastanın sadece 1-2 tanesi hastalığını bilmekte ve doğru tedavi almaktadır. 1900'lü yıllarda nerdeyse hiç görünmeyen KOAH, sigara içiminin yaygınlaşması daha ciddi bir sağlık sorunu haline gelmektedir. 10 yıl önce en sık 5. ölüm nedeni olan KOAH'ın 10 yıl sonra en sık 3. ölüm nedeni olması beklenmektedir.

SİGARA İÇEN veya KİRLİ HAVADA YAŞAYANLAR DİKKAT

Kış gelmesi ile kömür kullanımı artmakta üzerine sosyoekonomik düzeyi düşük yerlerde yakılan organik atıklar (hayvan dışkısı, tezek vb) ile soluduğumuz hava kirlenmektedir. Bu da hafif olan KOAH hastalığının artmasına neden olmaktadır. Hele sigara içiyorsanız siz, kat be kat risk altındasınız. Dikkat!

- Öksürük

- Balgam

- Nefes darlığı-soluk zorluğu

- Hırıltılı solunum

Yakınmalarınız varsa siz de KOAH hastası olabilirsiniz.

ASTIM ve KOAH FARKLI HASTALIKLARDIR

Önceleri sadece erkeklerin sigara içmesi nedeni ile erkek hastalığı olarak bilinen KOAH'ın, son yıllarda kadınlarda da sigara içiminin artması ile kadınlarda da sıklığı artmaktadır. KOAH hastaları, zaman zaman Astım diye tanı almakta ve uzun yıllar yanlış tedavi edilmektedirler. Yanlış tedavi olan yıllarda hastalık daha da ilerlemektedir. Astımda da öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı solunum olur ancak bu iki hastalık birbirinden tamamen farklı hastalıklardır. Eğer sigara içiyorsanız ve Astım tanınız varsa polikliniğimize başvurarak tanınızın doğruluğunu teyit ettiriniz.

KOAH TANISI NASIL KONUR?

Tanı, halk arasında soluk testi, üfürme testi veya üfleme testi olarak da bilinen ''Solunum Fonksiyon Testi'' ile konur. KOAH düşünülen bir hastada tanı için ''Solunum Fonksiyon Testi'' yapmak şarttır. Eğer size Solunum Fonksiyon Testi yapılmadan KOAH tanısı konmuş ise yanlış tanı almış ve uzun süredir boş yere ilaç kullanıyor olabilirsiniz. En yakın zamanda ''Solunum Fonksiyon Testi'' yaptırmanızı öneririz. KOAH tanısında kullandığımız bir diğer tetkik ise Akciğer Grafisidir. Esasen KOAH tanısı koydurmayan Akciğer Grafisi, KOAH'a eşlik eden diğer hastalıkların gösterilmesinde ve KOAH'ın artış-alevlenme dönemlerinin tanısında gereklidir. Bu yüzden tanıda ve periyodik kontrollerde ''Solunum Fonksiyon Testi'' ile birlikte mutlaka Akciğer Grafisi çekilmelidir.

KOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Eğer KOAH tanısı aldıysanız öncelikle sizi yıllardır sırtınızdan vuran hain dostunuz sigara ile vedalaşmalısınız. En iyi ilaçlar bile sigarayı bırakmaktan daha fazla faydalı değildir. Ayrıca size vereceğimiz ilaçları düzenli kullanmalısınız. KOAH tedavisi ömür boyu düzenli ilaç kullanımını gerektirir ve düzenli tedavi alarak daha konforlu bir yaşam sürebilirsiniz.

SİGARA SİZİ BIRAKMADAN, SİZ SİGARAYI BIRAKIN.

UNUTMAYIN; KOAH ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR


Antalya Göğüs Hastalıkları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!