Kızlık zarı yapısı ve işlemi
Kızlık zarı yapısı ve işlemi

Kızlık zarı dikimi operasyonları genel olarak iki yöntemle yapılır. Bunlar "Kalıcı kızlık zarı dikimi" ve "Geçici kızlık zarı dikimi" yöntemidir. Bu yöntemlerin uygulanışı arasında küçük farklar vardır.

Halk arasında ve tıpta bir çok şekilde adlandırılmaktadır. Bunların başlıcaları; kızlık zarı dikimi, kızlık zar dikimi, zar diktirmek, zar dikimi, kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı dikimi izmir, himenoplasti ameliyatı vb.

Kızlık zarı dikimi operasyonlarında öncelikle kızlık zarı muayenesi işlemi yapılır. Muayenenin amacı kızlık zarı türünün belirlenmesi ve kızlık zarı dikimi operasyonun bu duruma göre şekillendirilmesidir. Daha sonrasında lokal ya da genel anestezi olup olmayacağına karar verilir. Kızlık zarı dikimi(kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı) basittir ve kısa sürer. Bu yüzden çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak bazı kişilerde ameliyat korkusu vardır ve kişinin isteğine göre genel anestezi de uygulanabilir. Eğer kişide genel anesteziye engel bir durum varsa, doktor kararı ile uygulanmayabilir. Mesela, akciğer sorunu olanlara genel anestezi uygulanmaz.

Tüm bu etkenler belirlendikten sonra kızlık zar dikimi operasyonu için gün belirlenir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde operasyon gününün bir önemi yoktur. Ancak geçici kızlık zarı dikimi, cinsel birleşmeden en az 3 gün önce yapılması gereken bir operasyondur. Bir hafta kalıcılık süresi vardır. Bir haftadan sonra tekrar yırtılma ve kanama görülebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde süre sınırı yoktur.

Kızlık Zarı Dikim Yöntemleri Nelerdir?

Flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 5-10 dakika sürmektedir. İşlem genellikle lokal anestezi altında uyuşturularak yapılır, ancak bazı durumlarda hastanın isteğine göre genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası hasta evine gidebilir ve ertesi gün normal günlük hayatına devam edebilir. Hastalarımıza 1 hafta spor, ağırlık kaldırma veya bisiklete binme gibi bacakların açılmasını gerektirecek veya ameliyat alanına direk bası uygulayabilecek aktivitelerden uzak durmalarını öneriyoruz. 1 hafta sonraki kontrolde, iyileşmenin durumuna göre hastalarımızı iyileşmeden sonraki dönem ve kontrolleri hakkında bilgilendiriyoruz.

Kızlık Zarı Dikim Ücretleri Neye Göre Değişir?

Kızlık zarı dikimi fiyatı (kızlık zarı dikimi ücreti); kızlık zarının yapısı, açıklık derecesine, yırtık şekline göre, uygulanacak geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi tipine göre, anestezi tipine göre değişkenlik göstermektedir. Etik kurallar nedeni ile web sitelerinde ücret bilgisi paylaşılmamaktadır. Daha önceden jinekolojik muayene olursanız kızlık zarı muayenesi sonrası size net bilgi verilmektedir.

Jinekolojik muayeneden çekinmeyiniz, sadece dış genital organlarınız gözlenir. 1 dakikayı geçmeyen bir muayenedir; ultrason ile kızlık zarının yırtık olup olmadığı ve zar zedelenme şekli belli olmaz.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!