Kilo vermeye çalışılırken yapılan hatalar

Kilo vermeye çalışılırken yapılan hatalar
 
Birçok kişi haftalar boyunca diyet yapmasına, yürüryüş – spor yapmasına ve her şeye dikkat etmesine rağmen kilo veremez.”Hiç yemek yememe rağmen kilo veremiyorum” diye yakınır. Diyet yaparken veya zayıflamak için çabalarken gözden kaçırdığımız küçük ayrıntılar veya doğru bildiğimiz yanlışlar bizim kilo vermemizi etkileyebilir. Bunun sonucunda da kilo veremediğimiz için moralimiz ve motivasyonumuz bozulur ve kilo verme planlarımız kısa sürede yarım kalır.Bu hatalardan bazıları düşük kalorili diyetleri uygulama,aç kalmak, öğün atlamak…..
 
1-Çok düşük kalorili diyet yapmak: Özellikle uzun süreli 1000-1200 kcal altındaki enerjili diyetleri yapmak metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo vermesine engel olur. Düşük kalorili diyetler yapılamaya başlanınca ilk 1-2 hafta kilo verilir. Fakat uzun dönemde hem vücut düşük kaloriye adabte olduğu için en küçük kaçamak yapıldığında kilo almaya sebep olur. Hem de çok kısıtlı bir diyet bireyde bıkkınlığa neden olacağı için uzun süre diyete sadık kalmayı engelleyecektir.Ayrıca çok düşük kalorili diyeler kişinim vitamin – mineral ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılamayacağı için uzun dönemde kas kaybı, kansızlık, saç dökülmesi gibi problemlere neden olabilir.
 
2-Uzun süre aç kalmak ve ara öğünleri atlamak:  Uzun süre ( 3saatten fazla ) aç kalmak kilo vermemize ve sağlığımızı olumsuz etkiler. Uzun süre açlıkta
-          Metabolizmamız ( vücudun günlük harcadığı enerji) yavaşlar.
-           Uzun süre açlıkta kan şekeri düşer. Buna bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, baş ağrsı,iş performansında düşme gibi sorunlar ortaya çıkar
-          Uzun süre aç kaldığımız durumlarda sofraya oturduğumuz zaman çok fazla ve çok hızlı yemek yeriz. Bu durumda kilo almamıza sebep olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı diyet yaparken veya günlük hayatımızda 3 saatten fazla aç kalmamak gerekiyor.
 
3-LİHGT ÜRÜNLERİ ÇOK TÜKETMEK :Birçok kişiye sorulduğunda light ürünlerin diyet yaparken sınırsız yenilebileceğini düşünmektedir. Oysaki diyet veya light ürünlerin normal ürünlere göre kalorisi %25 azaltılmıştır. Örneğin 1 paket diyet bisküvi 2 dilim ekmek kadar kalori içermektedir.
 
4-İÇECEKLERİN KALORİSİNİ GÖZDEN KAÇIRMAK: Çay,kahve veya bitki çaylarına eklenilen şekerler de kilo almamıza neden olur. Bir adet küp şeker 8 -10 kcal içerir. Günde 10 bardak cay- kahvede ortalama 80-160 kcal enerji alırız. Ayrıca kahve- capucino gibi içeceklere eklenen krema ve şuruplarda ekstra kalori demektir. Soğuk içeceklerde kola, hazır meyve suları, gazozlar … da kilo vermemize engel olur.Bu içecekleri tercih ederken diyet veya şekersiz olanları tercih edilmeli , kahvelere krema yerine süt eklenmeli ve cay- kahvede de şeker yerine tatlandırıcı kullanılmalıdır.
 
5-YEMEKLERE VE SALATALARA EKLENEN YAĞ: 1 gr Yağ 9 kcal içerir. Yemeklere salatalara koyulan fazladan her damla yağ kilo vermeye engel olur. Yemek pişirirken 1 kg sebzeye 2 yemek kaşığı, 1 kase çorbaya 1 tatlı kaşığı yağ gelecek şekilde yağ eklenmelidir. Salatalara mümkün oldukça yağ eklemeyiniz.
 
6- HAREKETSİZ BİR YAŞAM: yiyeceklerimize ne kadar dikkat edersek edelim hareketsiz yaşam kilo almaya neden olur. Ayrıca sağlıklı ve uzun bir hayat sürmek için spor muhakkak yapılmalı. Gün boyunca sürekli ayakta olmak, veya ev işi yapmak spor yerini tutmaz. Sağlıklı olabilmek için haftada 3 gün 45 dakika veya 4 gün 30 dakika spor yapılmalıdır. Eğer kilo vermek istiyorsanız da bu miktarları daha da artırmalısınız. Spor denilince herkesin spor salonuna gitmesi tabiî ki de gerekmez. Sokakta tempolu yürüyüş, yüzme, dans etme, ip atlamak, bisiklete binmek de spordur.Önemli olan hiç durmadan en az 30 dakika hareket etmektir..

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Spor
Dyt. Nurcan Bıçakcı
Dyt. Nurcan Bıçakcı
Kocaeli - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube