Kilo almak için öneriler

Kilo almak için öneriler

Zayıflık boya göre ağırlığın %15-20 altında olma durumudur. Diğer bir deyişle beden kitle indeksinin 18’in altında olma durumudur. Zayıflığın fizyolojik ve psikolojik nedenleri vardır. Örneğin; alınandan fazla kalori harcanması, iştahsızlık, sindirim ve emilimde görülen rahatsızlıklar, hipertiroidi ve kanser gibi enerji harcamasını arttıran rahatsızlıklar ve psikolojik rahatsızlıklar.

ZAYIFLIĞIN KAYNAĞI ARAŞTIRILMALI

Zayıflıkta öncelikli olarak nedeni tespit edip ortadan kaldırmak gerekir. Ağırlık kazanımı, kaybetmekten çok daha zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Kişi öncelikli olarak bunun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunun tespiti için kontrolden geçmelidir. Kan tahlilleri ile fizyolojik faktörler elenmelidir. Herhangi bir parazit, tiroit rahatsızlığı, kansızlık vb. hastalıkların varlığı doktor kontrolünde sorgulanmalıdır.

SABİT BESLENME PLANI OLMAMALI

Yapılan araştırmalar sonrasında bir diyetisyen gözetiminde beslenme planı oluşturulmalıdır. Beslenme planı oluşturulurken de diyet öyküsü ve kişinin ne kadar besin tükettiğinin tespitini yapabilmek için 4-7 günlük besin tüketim ve fiziksel aktivite formu doldurulmalı, yapılan testlerin de sonuçları ile birlikte beslenme planı kişiye uygun tasarlanmalıdır.

Ağırlık kazanımında sabit beslenme programları kişiyi zorlayabilir, bu nedenle daha çok total tüketilecek besinler üzerinden gitmek daha sağlıklı olur. Yani kişinin haftada hedeflenen ağırlığı kazanabilmesi için hangi besinden ne kadar yemesi gerekmektedir.

KÜÇÜK VE SIK ÖĞÜNLER TERCİH EDİLEBİLİR

Zayıf kişilerin mide kapasiteleri de çok yüksek değildir. Ayrıca tabaklarında çok fazla yemek görmeye tahammülleri de olmayabilir. Burada çare ara tüketimlerdir. Ayrıca zayıf bireyler için yemek yemekten vazgeçmek, yoğunlukta en sona bırakmak hatta yemek yemeyi unutmak normaldir. Bazen kişi eve gelir ve tüm gün doğru düzgün bir besin yemediğini fark eder. Total besin üzerinden gitmek bu anlamda da faydalıdır.

KÜÇÜK HACİM, YÜKSEK KALORİ

Yemeklerin hacimce düşük ama kalori değeri olarak yüksek olması tercih edilmelidir. Bunu en iyi sağlayan besin de yağlardır. Yemeklere daha fazla zeytinyağı eklemek veya ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumların tüketimini arttırmak faydalı olacaktır. Miktardan öte içerik zenginleştirilmelidir. Makarna yapılıyor ise yağlı, kıymalı soslu yapılabileceği gibi. Ayrıca karbonhidrat ve yağdan zengin olan tahin helvası, fındıklı sütlü tatlılar, hamur tatlıları düşük miktarlarda yüksek enerji sağlayan besinlerdendir.

Bu makale 8 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Emel Unutmaz Duman

Uzm. Dyt. Emel Unutmaz Duman, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Haliç Üniversitesi'nde ise, Beslenme ve Diyetetik bölümünde Yüksek Lisans eğitimini yine başarıyla tamamlamış doktora eğitimini yine aynı bölümde Başkent Üniversitesi'nde devam etmektedir.

Memorial Hastanesi, Acıbadem Bakırköy Hastanesi, Medicalpark Bahçelievler Hastanesi'nde görev almış olan Uzm. Dyt. Emel Unutmaz Duman, mesleki çalışmalarına şu an İstanbul / Bakırköy'de bulunan özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Kilo alma
Uzm. Dyt. Emel Unutmaz Duman
Uzm. Dyt. Emel Unutmaz Duman
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube