4 yaş üstü çocuklarda istemli veya istemsiz olarak çamaşırlarına gaita kaçırması olarak tanımlanır.
Mekanizma:
Sertleşmiş gaita etrafından sızıntı şeklinde kirlenme başlar. Rektal gerginlik ve azalmış rektal duyarlılık defakasyon dürtüsünün kaybıyla sonuçlanır. Bu durum enkoprezis olarak tanımlanır. ( Genellikle tuvalet eğitimi tamamlandıktan sonra oluşur.)

İnsidans:
Erkek populasyonda % 1 - 3 arasındadır. Erkek / Kız : 6/1 dır. Pediatrik Gastroenteroloji Polikliniğine başvuranların % 10 - 20 sini oluşturur.

Alt ıslatma İle Birliktelik:
% 29 gündüz, %34 gece enürezisle ve %11 idrar yolu enfeksiyonu ile birliktelik gösterir. Enkoprezinin tedavisiyle %89 gündüz, %63 gece oluşan enürezis tedavi edilmiş olur.
Belirtiler
*Gaita tutamama ve elverişsiz ortamda gaita kaçırma
*Karın ağrısı, iştahsızlık
*Anoreksi
*Tenesmus
*İshal
*Fiziksel aktivitede azalma
*Enürezis
Tedavinin Amacı:
Kostipasyon ve enkoprezizinin önlenmesi düzenli barsak hareketi ve tuvalet alışkanlığının sağlanmasıdır. Ailenin desteği sağlanmalı ve eleştirinin azaltılması, cesaretinin kırılmaması önemlidir. Anne baba ve çocuk beraber ele alınmalıdır. Zor vakalarda çocuk , Gastroenterolojıye ve Psikiatriye konsulte edilmelidir. Konstipasyonun olmadığı vakalarda Psikiatri altta yatan nedenin tesbitinde önemlidir.

Dietle Tedavi:
Su ve lif arttırılmalı, süt,peynir ve nişasta azaltılmalıdır.

Lif İçeriği Yüksek Besinler:
* Kepek ekmeği,karışık tahıl ekmeği, mısır ekmeği
* İncir, kayısı ve erik kurusu, portakal, badem
* Yeşil sebze ve meyve türleri
1. Faz:
Eskiye geri dönmek için boşaltıcılar kullanılır.
2. Faz:
Gaitanın katılaşması önlenir. Tedavi 6-12 ay sürer. Çocuk tuvalete oturma konusunda cesaretlendirilir. Günde iki kez gaita yapması sağlanır. Bu aşamada öğretmenlere iş düşer. Duyarlı olunmalıdır, gerekirse okula ara verilebilir. Çocuğun banyoyu sık sık kullanması sağlanır.
3. Faz:
Kademeli olarak ilaçlar azaltılır. Relaps olursa bu ailenin hatası olmadığı aileye anlatılır. % 75 belirgin relaps olmadan tedavi tamamlanır. Vakaların %10-20'sinde relaps gözlenir. Tedaviye tekrar yanıt alınan doza çıkılır.
Enkoprezis sabır, deneyim isteyen, kronik medikal bir durumdur.


Bursa Çocuk Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!