Japonya’da niçin maske takma alışkanlığı yaygındır?

Japonya’da niçin maske takma alışkanlığı yaygındır?

Japonya’da niçin maske takma alışkanlığı yaygındır?

COVID-19 öncesinde Japonya’da insanların kalabalık ve kapalı ortamlarda maske takma alışkanlığı zaten mevcut idi. Japonlar maske uygulamasını özellikle nezle-grip salgınlarının sık görüldüğü sonbahar-kış ve alerjik yakınmaların arttığı ilkbahar dönemlerinde yaygın olarak uygulamakta idiler.  

Bu insanlar maskeyi dört nedenden ötürü takmaktadırlar; 

  1. Birbirlerine duydukları saygıdan dolayı hasta olduklarında başkalarına hastalığı yaymamak için, 
  2. Hasta insanların mikrop yaymalarından kendilerini korumak için, 
  3. Polen salınımlarının yaygınlaştığı ilkbahar dönemlerinde alerjik yakınmalardan kaçınmak için, 
  4. Soğuk ve rüzgarlı kış günlerinde solunan havayı ılıtmak için. 

Bu sayılan nedenlerle maske takmayı olağan kabul eden Japonlar COVID-19 salgını esnasında buna kolayca uyum sağladılar ve enfeksiyonun eradikasyonunda diğer ülkelere nazaran daha başarılı oldular. 

Bu makale 26 Kasım 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Mustafa Kazkayası

Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, lisans öncesi eğitimlerini tamamladıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi'nde  başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak Tıp Doktoru unvanını almıştır. İhtisasını ise, 1990-1993 arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisini tamamlayarak Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı olmuştur.  Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Türk Rinoloji Derneği, Otoloji-Nörotoloji Derneği, Larengoloji Derneği üyesidir. Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, mesleki çalışmalarına VM Medical Park Pendik Hastanesi'nde devam etmektedir. Mesleki Üyelikler: Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Türk Rinoloji Derneği Otoloji-Nörotoloji Derneği Larengoloji Derneği Yurtdışı Tecrübe ve Gözl ...

Prof. Dr. Mustafa Kazkayası
Prof. Dr. Mustafa Kazkayası
İstanbul - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube