Burun estetiği, en önemli ve kapsamlı cerrahi operasyonlardan birisi olarak bilinir. Bu nedenle operasyonun uygulanmasından önce çok iyi bir şekilde planlanması gerekmektedir. Burun estetiği ameliyatının planlanması aşamasında birçok detay buna etki eder. Hastanın mevcut durumundan diğer dış etkenlere kadar her süreç ele alınmalıdır. Böylelikle burun estetiğinin uygulanması ve ameliyat sonrası da olması gerektiği gibi ilerleyebilir. Hem hastalar hem de hekimler, kolay ve pratik bir süreç geçirebilirler.

Burun estetiğinin en erken 17 yaşında yapılması önerilir. Çünkü burun bölgesi bu yaşa dek büyümeye ve gelişmeye devam eder. Yaş açısından doğru sürece gelindiği zaman hekim seçimi ile devam edilebilir. Alanında uzman bir hekim ile burun estetiğinin güvenilir ve doğru şekilde uygulanması adına en büyük adım atılmış olacaktır. Hastanın mevcut şikayetleri, ilk izlenimler ve muayeneler sonucunda burun yapısının ihtiyaç duyduğu değişimler tespit edilir. Birçok hasta kemerli burun yapısından, burun ucu düşüklüğünden, burun genişliğinden ve iyi şekilde nefes alamamaktan şikayet eder. Mevcut burun yapısında nefes almaya engel doku ve kemiklerin olup olmadığı da önceden tespit edilmelidir.

Burun ameliyatı olacak hastaların özel hayatına göre bir ameliyat tarihi belirlenir. İşten izin alma süreci, mevsimsel faktörler, hastanın başka hastalığının olup olmaması, ameliyat olacağı yerde yaşayıp yaşamadığı gibi birçok detay da planlama içerisinde yer alır. Örneğin; şehir dışında bir yerde ameliyat olacak hastaların, seyahat planını da bu sürece dahil etmesi gerekir. İşten izin alınabilecek süreye göre ameliyat tarihi ayarlanır.

Her mevsimde burun estetiği olmak mümkündür. Bu nedenle mevsim açısından da hastalar istedikleri gibi karar verebilirler. Ameliyatın planlanması sürecinde en çok hastanın mevcut durumu etki etmektedir. Hastanın yönlendirmeleri, ihtiyaçları ve talepleri ile burun estetiği planlamasının büyük bir kısmı tamamlanır.

Burun estetiği sonrasında nasıl bir sonuç elde edileceği ve beklenen durumlar hekim tarafından çeşitli belgeler, görseller ve bilgiler ile hastaya aktarılır. Hastanın ameliyata hazır hale gelmesi açısından bu süreç de plana dahil edilmelidir. Birçok hasta burun estetiği konusunda çeşitli tereddütler yaşar. Bu, oldukça normal ve beklenen bir durumdur. Hastalara yeterli şekilde bilgi verilmesi, ameliyata daha kolay şekilde hazırlanmaları açısından gereklidir. Planlama sürecinde ameliyat sonrası meydana gelecek fiziksel değişimler de anlatılmalıdır.

Burun estetiğinin yapılacağı klinikte de birçok hazırlık yapılması söz konusudur. Hekim ve ekibi, mevcut ameliyat için teknik ve malzeme açısından hazırlıklarını planlama süreci içerisinde tamamlar. Hastanın ameliyat olacağı gün ve sonrasında gerekecek her detay da önceden planlanır. İyi bir ameliyat planlaması, doğru ve başarılı bir operasyonu beraberinde getirecektir.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!