İnfertilite (kısırlık) tedavisinde akupunktur

İnfertilite (kısırlık) tedavisinde akupunktur

İnfertilite yani kısırlık, sayısız nedenin oluşturduğu ortak bir sonuçtur. Özellikle son yıllarda, evlenme yaşının yükselmesi, sağlıksız beslenme, yaşadığımız ortamlarda toksinlerin artması ve stres nedeniyle oranı gittikçe artmaktadır. Günümüzde modern tıbbın sunduğu IVF gibi olanaklar sayesinde çoğu çift çocuk sahibi olabilmektedir. Ama yine de sayısız deneme yapmak zorunda kalan, yada tüm tedaviye rağmen yine de açıklanamaz şekilde çocuk sahibi olamayan çiftler vardır. Maddi manevi oldukça sıkıntılı olan bu süreç, dünya üzerinde tamamlayıcı tıbbın en sık kullanıldığı durumların başında gelmektedir.Homeopati, nütrisyon tedavileri, akupunktur ve hipnoterapi infertilite tedavilerinde en yaygın kullanılan tamamlayıcı tıp yöntemleridir. Ayrı ayrı kullanılabildikleri gibi, hep birlikte de kullanılabilirler.

Hem batı tıbbının hem de tamamlayıcı tıbbın kısırlık tedavisindeki etkinliğini anlayabilmek için infertilite sebeblerine genel bir göz atmak gerekir. Üreme hücreleri erkeklerde ömür boyu ve milyonlarca üretilebiliyorken, kadınlar günümüz bilgilerine göre, yumurtalıklarında belli sayıda yumurta hücresi ile doğarlar ve menapoz dediğimiz sürece gelene kadar her ay bir yumurta hücresi olgunlaştırırlar. Herşeyin yolunda gitmesi ve sorunsuz döllenme için sistem her noktasında mükemmel çalışmalıdır.Üreme hücrelerinin üretimini ve olgunlaşmasını sağlayan hormonal uyarı merkezi, üreme hücrelerinin bulunduğu ortam, bu hücreleri olması gereken yere taşıyan yollar ve döllenme olduktan sonra embriyonun yaşayıp gelişeceği ortam tamamen sağlıklı olmalıdır ki yeni bir canlı dünyaya gelebilsin. Sistemin herhangi bir yerindeki en ufak bir aksaklık son noktaya ulaşmayı engeller. Bu aksaklıklar bazen basit bir ilaç tedavisiyle bazen ise cerrahi tedaviyle giderilmektedir. Bazı problemlerde ise ‘tüp bebek' dediğimiz IVF ve benzeri yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüz şartlarında çaresi olmayan tek durum menapoz, yani yumurtalıklardaki hücrelerin tamamen tükenmesi durumudur.

Akupunktur tedavisi meridyenlerdeki enerji dengesizliğini düzelterek, hormonal dengeyi sağlayarak, yumurtalık fonksiyonlarını arttırarak ve rahimdeki kan akımını arttırarak kısırlık tedavisinde etkili olur. Tedavinin süresi hastada kısırlığa neden olan hastalığa bağlı olarak değişir. Yumurta hücresi olgunlaşması yaklaşık 90 gün sürdüğünden tedaviye başlamada ve sürdürmede bu süreler göz önüne alınmalıdır.

Tüp bebek yöntemi deneyecek bir hastaya prosedürden 3-4 ay öncesinden tedavi başlanmalıdır. Amaç tüp bebek için yumurta toplama işleminde mümkün olduğu kadar fazla sayıda, sağlıklı ve olgun yumurta hücresi sağlamaktır. Embriyonun rahme yerleşmesini sağlamak ve düşük riskini azaltmak için de embriyo naklinin ardından akupunktura bir süre devam edilmelidir. Seanslar haftada 1 olacak şekilde tedaviye başlanır ve istenilen sonuç elde edilinceye kadar devam edilir. Düşük riski ilk 12 haftada yüksek olduğundan bu dönemde düşüğü önlemek için akupunktura devam edilir. Hormonal düzensizlikler, tüp spazmı, polikistik over sendromu, lüteal faz defekti, hiperprolaktinemi ve sperm DNA fragmantasyonuna bağlı erkek infertilitesinde de akupunktur tedavisi başarıyla kullanılır. Bu tür durumlarda da haftada 1 seans olacak şekilde tedaviye başlanır ve gebelik elde edilene kadar devam edilir.

Çoğu vakada tedaviye sağlıklı beslenme düzenlemeleri, bitkisel tedaviler ve vitamin takviyeleri de eklenerek etkinlik arttırılır.

 

 

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Ahmet Ersin Atay

Dr. Ahmet Ersin ATAY, 1969 yılında Gaziantep’te doğmuştur. Lisans öncesi eğitimlerini Gaziantep’te bitirdikten sonra 1987 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimine başlamıştır. 1993 yılında eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 15 yıl boyunca devlette çalışmasının ardından kendi özel kliniğini açmıştır. 2007 yılından itibaren Medikal Estetik üzerine çeşitli Avrupa Ülkelerinde ve Rusya’da eğitimler almıştır. 2009-2010 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi'nde Akupunktur uzmanlığı eğitimlerini de tamamlamış olan Dr. Ahmet Ersin ATAY, şu anda Çorlu'da bulunan kendi özel kliniğimde hizmet vermektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Dr. Ahmet Ersin ATAY, kitap okumaktan, mesleki araştırmalar yapmaktan, seyahat etmekten, insanların sağlık sorunlarına çözüm bulmaktan keyif almaktadır ve iyi derecede İngilizce ...

Dr. Ahmet Ersin Atay
Dr. Ahmet Ersin Atay
Tekirdağ - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube