İdrar kaçırmanın sebeplerini araştırırken

İdrar kaçırmanın sebeplerini araştırırken

İdrar kaçırma, çeşitlilik göstermektedir. Sıkışma nedenli olan idrar kaçırmada, hasta aniden sıkışıp tuvalete yetişemeden idrarını kaçırmakta, gezip dolaştığı yerlerde hep gözü tuvalet aramaktadır. Stres tip idrar kaçırmada ise hasta öksürme, hapşırma ve ıkınma nedeniyle idrarını tutamamaktadır. Her iki tip kaçırmanın beraber bulunduğu durumlar da genelde karşımıza çıkmaktadır. 

Gerekli durumlarda ürodinami testini istenmektedir. Ürodinamide idrar kaçırmanın sebepleri net olarak ortaya konur, etken belirlenir ve tedavi planı daha doğru şekilde oluşturulur. Hastanın takiplerinde de tedaviye cevap, bu test belli aralıklarla tekrar yapılarak  değerlendirilir.

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Kemal Topaloğlu

Op. Dr. Kemal TOPALOĞLU, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde (İngilizce) bölümünü 2008 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2008 - 2014 yılları arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Üroloji Uzmanı olmuştur.

Iğdır Devlet Hastanesi, Özel Avcılar Anadolu Hastanesi, Medilife Bağcılar Hastanesi gibi özel kurumlarda görev almış olan Op. Dr. Kemal TOPALOĞLU, mesleki çalışmalarına İstanbul / Bakırköy'de devam etmektedir.

Etiketler
İdrar kaçırma tedavisi
Op. Dr. Kemal Topaloğlu
Op. Dr. Kemal Topaloğlu
İstanbul - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube