İdeal anne yaşı

İdeal anne yaşı

İdeal anne yaşının en doğru cevabını kadın doğasına bakarak anlayabiliriz. Doğurganlığın en yüksek olduğu dönem yani 20 – 30 yaş civarı anne yaşı için en ideali gibi gözükmekte.

Tıbbi açıdan da baktığımızda gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönem, kadın sağlığı açısından en rahat dönem, gebelik komplikasyonları açısından da en az riskli dönem.

Sağlıklı bebek doğurmak açısından en ideal dönem de 20 – 30 yaş arasına tekabül etmektedir. Bu anlamda sağlıklı nesiller dünyaya getirmek, sorunsuz bir gebelik ve doğum süreci yaşamak istiyorsak yaradılışımıza uygun davranmalıyız gibi duruyor.

Olaya psikolojik açıdan baktığımızda genç yaş anneliği anne ve bebek açısından da daha yararlı. Ama maalesef kadın kimliğimizden uzaklaştıkça, kadınlığın en önemli ayırt edici özelliği olan ‘’anne olma’’ fikrimizi de ertelediğimiz zaman anne olma yaşı ertelenmekte ve beraberinde riskler artmaktadır.

Kadın cinsel kimliğimizde anneliği 2. 3. plana atarak geç yaşta çocuk sahibi olunuyorsa bu bakış açısıyla yetiştirilen  iletişim kurulan çocukların ruhsal durumları,  kişilik gelişimleri  sorunlu hale gelebilmekte.

Zira çocuklarımızın kişilikleri ve cinsel kimliklerinin temellerinin atıldığı, 0 – 6 yaş arasında anneyi  kadın gibi babayı erkek gibi görmeleri gerekmektedir. Kadın gibi anne; şefkati sonsuz,  sevgisini hiçbir zaman esirgemeyen erkek gibi baba; koruyup kollayan güç timsali olan…

Aralarında sevgi yoğun  bir ilişkinin olduğu sevgilerini çocuklarının yanında da gösterebilen anne - babaların olduğu bir toplumda ancak gelecek nesillerden emin olabiliriz.

Bu anlamları içeren bir anne yaşı en idealidir. Aslında fizyolojik olarak 20 – 30 yaş gibi olsa da bu anlamda doğru anne - baba olmayı 40 – 45 yaşında hissetiyseniz, evliliğiniz ancak bu anlamları taşımaya başladıysa hiç düşünmeyin hemen çalışmalara başlayın.

Belki en ideali aile olmayı, çocuk sahibi olmanın sorumluluklarını yerine getirebilmeyi erken yaşlarda anlayıp daha sağlıklı bir dönemde annelik planları yapabilmek.

Hep ruhsal sağlık açısından konuştum farkındayım ama ruhsal sağlık olmadan beden sağlığının da pek mümkün olmadığını görüyorum hep pratiğimde.

Sonuç olarak ruhsal açıdan, yeni bir birey yetiştirme bilincindeyseniz üreme fonksiyonunuzun devam ettiği her yaşta anne olabilirsiniz. Her zaman şunu iyi bilmeliyiz. Anne olmak doğurmak demek değildir, anne olmak ANNE olmaktır.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ayşe Duman

Etiketler
Doğurganlık
Op. Dr. Ayşe Duman
Op. Dr. Ayşe Duman
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube