Vajinismus bir bilinçaltı problemidir. Kadınlardaki kaygı sorununa bağlı olarak gelişen istemsiz kasılmalar sonucunda cinsel birleşmenin tam olarak gerçekleşememesi şeklinde tanımlanmaktadır. Vajinusmusta yanlış inanışlar söz konusudur. Cinsel birleşme sırasında çok fazla kanama olacağı, aşırı ağrı hissedeceği vb yanlış inanışlar sebebi ile kadınlar rahatlayıp gevşeyemezler. Burada çocukluk dönemindeki yanlış bilgilendirmeler, travmalar önemlidir.

Hipnoz tedavileri vajinismus tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden birisidir. Hipnoz tedavisindeki amaç kişinin rahatlaması, gevşemesinin sağlanması, öz güveninin arttırılması, bazen de cinsel ilişkiyi hayal ettirerek bilinçaltındaki korkuların giderilmesidir. Hipnoz tedavileri vajinismus hastalarının sorunlarından kurtulmalarını hızlandırmakta, tedavileri kolaylaştırmaktadır. Hipnoza bağlı olarak hastanın uyumu da artmaktadır. Tüm bu nedenlerle vajinismusta hipnoz tedavisi yapılabilir.

Hipnoz tedavisi ile kasılmaları kaldırıp gevşemeyi zihin ve bedene öğretebilmek, bilinçaltı bilgi çarpıtmalarını düzenlenmesi, geçmişteki ilişkiye ait oluşan koruyucu duyguların ve travmaların ortadan kaldırılması, öğrenmeyi hızlandırmak, cesaret, özgüven ve güçlü egonun yaratılması mümkün olabilmektedir. Bazı vakalarda çok kısa sürede hızlı sonuç alınmaktadır. Bazı vakalarda ise daha fazla hipnoz seansına ve yardımcı yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Detaylı bilgi almak ve uzmanımızla görüşmek için bizi arayabilir veya mesaj bırakabilirsiniz.


Ankara Geleneksel Tıp Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!