Alerjik hastalıklarda hastalık nedenleri birden fazla faktöre bağlıdır. Alerji tedavinin de bütüncül olup tüm hastalık nedenlerini kapsaması şarttır. Konvansiyonel tıp, alerjileri ne yazık ki yan etkilere neden olan ve alerjinin asıl sorununa çözüm bulamayan kortizon veya antihistaminik ilaç içeren enjeksiyon ve haplarla tedavi etmeye çalışır. Artık bilinen bir gerçek ise alerjinin gerçek nedenini saptayıp tedavi edemez isek, alerjiler asla ortadan kalkmazlar. Sadece ilaçları kullanarak alerji semptomlarını baskılayarak problemleri halının altına süpürmüş olmanın dışında birşey yapmamış oluruz.
Alerjik hastalıkların tedavisinde bütünsel yaklaşmak çok önemlidir. Bağırsak florasının sağlıklı olması için gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır. Sonuçta, sağlıksız, iltihaplı bir bağırsak alerjik hastalıkların en önemli nedenidir.

Alerjiye neden olabilecek gıda intoleranslarını tespit edip uygun bir beslenme planı hazırlamak, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlayacak tamamlayıcı tıp tedavilerini beraberinde kullanmak alerji tedavilerinde kalıcı bir tedavi sağlayabilir.

Alerjik hastalıkların fonksiyonel tıp yaklaşımı ile tedavisinde 4 yaklaşım öne çıkar.

1. İşlenmiş, rafine gıdaların, sağlıklı ve doğal gıdalar ile yer değiştirilmesi: Fonksiyonel tıp tedavisinin temelinde eliminasyon diyeti önemli rol oynar. Buğday, mısır, süt, soya ve alkol gibi bağırsaklar için toksik tetikleyicileri ortadan kaldırılması ve bunun yerine lifli besinler diye adlandırılan, yüksek oranda lif içeren doğal ve sağlıklı olan bir diyete başlanması bağırsak geçirgenliğini düzeltir. Şeker veya trans yağlar içeren gıdalardan kaçınmak önemlidir.

2.Alerjik yakınmaları olan hastalarıma sindirimi iyileştirmek ve bağırsakta iltihaplanmayı azaltmak için faydalı bakteriler içeren probiyotikler de dahil olmak üzere güçlü bağırsak iyileştirici besin maddeleri kullanmasını tavsiye ediyorum. Alerjik hastalıklara neden olan sızdıran bağırsak sendromu var ise glutamin, çinko, kurkumin, omega 3 içeren balık yağı ve yüksek kaliteli bir multivitamini hastalarıma mutlaka öneriyorum. Isırgan yaprağı da alerji belirtileri olan hastaların rahatlamasına yardımcı olabilir.

3. Stres Yönetimi. Pratik gevşeme tekniklerinden yoga veya meditasyon gibi teknikleri kullanmak bağışıklık sistemimiz üzerinde olumlu etkiler sağlayarak alerji tedavisine yardımcı olabilir.

4. Yeteri kadar uyumaya çalışın. Bağırsak sağlığı ve genel sağlık için optimal uyku önemlidir. Yetersiz uyku, kronik hastalığa yol açabilir. Yetersiz uyku insülin direnci yoluyla şeker hastalığı riskinizi artırabilir ve diyabete yol açabilir . Her gece en az sekiz saat boyunca kesintisiz, derin uyku bağışıklık sistemimizi destekler.

Ayrıca, vücudunuzdaki gizli iltihaplanma derecesini ölçen C-reaktif protein denilen kan testi bize önemli bilgiler verir. Kalp hastalığı, kanser, obezite, demans, artrit, otoimmün hastalık , alerjiler ve sindirim bozuklukları gibi neredeyse tüm modern hastalıklar, gizli inflamasyondan kaynaklanır.

Mevsimsel alerjilere katkıda bulunan kronik enflamasyonun nedenleri :

Yüksek şekerli, işlenmiş gıdalar

İşlenmiş bitkisel yağlarda ve trans yağda bulunan omega 6 yağları gibi inflamatuvar yağlar

Egzersiz eksikliği

Stres

Gıda alerjileri ve hassasiyetleri

Virüsler, bakteri, maya veya parazitler ve diğer çevresel allerjenler gibi gizli veya kronik enfeksiyonlar

Aşırı çevresel toksinler

Sonuçta, yaşam tarzımız, bedenimiz ve ruhumuz ile nasıl ilgilendiğimiz, mutluluğumuzun ve sağlığımızın kökenini oluşturmaktadır .Günlük yaşamınıza uygulayacağımız birkaç basit eylem, kolaylıkla değiştirebileceğimiz bazı alışkanlıklarımız ve fonksiyonel tıp yaklaşımını benimsemiş bir doktorun rehberliğinde alerjik hastalıklar kalıcı olarak tedavi edilebilir.


İzmir Geleneksel Tıp Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!