Omega-3 yağ asitleri, bebeğinizin sinir sistemi için hayati bir role sahiptir.

Omega-3 yağ asitleri hem hamile olarak size hem de bebeğinizin gelişimine katkı sağlayan yağ asitleridir. Balıkta bulunan bir omega-3 yağ asidi olan Dokosaheksaenoik asiti (DHA) duymuş olabilirsiniz. Hamilelikte özellikle DHA’dan zengin bir diyet bebeğinizin sinir sisteminin gelişiminde hayati bir öneme sahiptir. Hamilelerde ise, balık yağının erken doğum yapma riskini azalttığı saptanmıştır. Ayrıca, omega-3 eksikliğinin doğum sonrası depresyon riskini arttırdığı da çalışmalarda bildirilmiştir.

Omega-3 yağ asitleri vücudumuz tarafından üretilmiyor.

Omega-3 yağ asitleri vücudumuz tarafından üretilmeyen yağ asitleridir. Bu nedenle besinlerle alınmalı veya balık yağı tabletleri alınmalıdır.

DHA (omega-3 )’den zengin bir beslenme

DHA, beyin ve retinadaki görevlerinden olayı mutlaka besinlerle alınmalıdır. Bu nedenle somon, sardalye gibi omega-3 oranı yüksek balıklar beslenmenizde yer almalıdır. Yeterli omega-3 alımı için haftada 2-3 kez balık tüketmenizi öneririm. Balığı en sağlıklı olarak ızgara, fırın veya buğulama olarak mevsim sebzeleriyle beraber hazırlayabilirsiniz.

Araştırmalar balık yağı alımını destekliyor.

DHA yağ asidi, Eikosapentaenoik asit (EPA) ile birlikte balık yağı kapsüllerinde yer almaktadır. Balık tüketmeyen veya denizden uzak yörelerde yaşayan gebeler balık yağını doktorunuz tarafından önerildiği şekilde almayı ihmal etmeyin.

Araştırmalarda, gebelikte omega-3 almış annelerin bebeklerinin zihinsel fonksiyonlarının ve motor becerilerinin zihinsel fonksiyonlarının diğer omega-3 almamış bebeklere göre daha iyi olduğu gözlenmiştir.

Peki vejetaryenlerde durum nasıl?

Vejetaryenlerde kan ve doku lipitlerinde DHA miktarının düşük olması, bebeğinizin beyin ve kalp işlevlerinde bozukluğa neden olabilir. Besinlerin çoğunu bitkisel kaynaklardan sağlayan vejeteryan gebeler günlük olarak beslenmelerine keten tohumu veya keten tohumu yağı, ceviz, kanola yağı, kabak çekirdeği, ayçekirdeği eklemelidir. Ancak bu besinlerin omega-3 oranları daha düşük olduğundan vejeteryan gebelerin beslenmelerini balık yağı ile desteklenmeleri çok önemlidir.

Suşi ve kabuklu deniz ürünleri hamilelikte sakıncalı…

Pişmemiş besinler bakteriyel enfeksiyon riski ve gıda zehirlenmesine yol açabilir. Daha da tehlikelisi, düşük yapmanıza veya bebeğinizde ciddi problemlere de yol açabilir. Bu nedenle çiğ balık, çiğ besin kesinlikle tüketmeyin.


İzmir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!