Son dönem böbrek yetmezliğinin kesin tedavisi böbrek naklidir. Ancak nakle uygun hastalar böbrek nakli olanağına kavuşuncaya kadar diyaliz yöntemlerinden biriyle idare etmek zorundadırlar. Bu dönemde onları zor günler beklemektedir. Yiyecek ve içecek sınırlaması dışında diyalize giren erkek veya özellikle kadın hastaların hamile kalma olasılığı çok düşüktür. Böbrek naklinin birçok avantajlarının yanında en güzel yanı da hastanın bebek sahibi olmasıdır. Nakilden önce çocuk sahibi yeteneği azalmış ya da kaybolmuş birçok hastamız nakilden sonra çocuk sahibi olmuşlar ve bunun mutluluğunu yaşamışlardır.

Ama özellikle anneler dikkat... Hamilelik öncesi nakilli annelerin mutlaka protein kaçağına (idrarda protein atılımı – proteinüri) baktırmaları gerekiyor. Nakilli annelerin hamilelikleri sırasında daha sık kontrollere gitmeleri gerekmektedir. Tansiyonlarına daha dikkat etmeleri önerilmektedir.

Bir önemli başka nokta da ister kadın ister erkek nakilli hastaların çocuk planladıkları dönemde kullandıkları myfortic, cellcept veya certican ilaçlarını değiştirmeleridir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!