Gülüş tasarımında amacımız güzel olanı dişlere yansıtmamız ve kişinin aynadaki görüntüsünde esettik güzellik hissi uyandırmamızdır.

Bu amaçla bir çok tedavi protokolü takip edebiliriz.Porselen laminalar, zirkonyum kaplamalar, estetik kompozit dolgular, empress kronlar elimizi çok rahatlatsa da bazı durumlarda bu tedavi protokolü malesef bize izin vermez ve dişlerin konumlarını düzeltmemiz gerekmekte.

Dişlerde aşırı derecede eğrikler ve yer darlıkları varsa öncelikle dişlerin diziliminin değiştirilmesi gerekir . Ortodontik tedavi ile dişler dizilir ve devamında restorasyonları yapabilriz. Çok ileri vakalarda orotodontik tedavi yapmadan gülüş estetiği yapmaya kalkar isek dişlere aşırı zararlar vermekle birlikte elde etmek istediğimiz maksimum estetiği sağlayamayacak aynı zamanda sağlam dişlere aşırı zarar vermiş olucağız.

Ortodontik tedavi sadece teller ile mi yapılır?

Hayır artık estetik olarak bizi zor durumda bırakmayacak şeffaf plaklar ile de ortodontik tedavi yapabilir.

Şeffaf plaklar aligner ile orotodontinin avantajı nedir?

Plaklar şeffaftır ve görünmediğinden dolayı kişiyi sosyal hayatında zor durumda bırakmaz

Dişlerin temizliği kolaydır. Dişler fırçalanağı zaman plaklar çıkarılır ve rahat bir şelkilde temizlik işlemi yapılır .Tellerden dolayı meydana gelen çürükler görülmez. Aynı zamanda tel takan hastaların büyük bir çoğunluğunun şikayeti olan yemek yeme sırasındaki rahatsızlık şeffaf plaklarda olmaz. yemek yeme sırasında çıkarılır ve rahat bir şekilde beslenme yapılabilir. bu durumların dışında plaklar mutlaka dişlerde kalmalı uyurken takmayı ihmal etmemliyiz.

Şeffaf plak ile her bozukluk tedavi edilir mi?

İleri derece de çapraşıklık ve çene problemi olan vakalarda şeffaf plak tedavisi uygulanmaz. hekimin muayene edip analizleri yaptıktan sonra vreceği karar neticesinde şefaf plak tedavisine başlanabilir


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!