Gülümse .. Hadi gülümse ..
Gülümse .. Hadi gülümse ..

İnci gibi dişler'den bahsettim sizlere. Bu yazıdan başlayarak sizlere nasıl beyaz dişlere sahip olabileceğimizi, kozmetik diş hekimliğinin yapabileceklerini anlatmaya çalışacağım.

Bugünkü konumuz olan “diş beyazlatma” nın nasıl olduğunu açıklamadan önce iki kavramın ayrılması gerektiğini düşünüyorum:

Diş temizletme

Diş beyazlatma

Çoğu zaman hastalar dişlerini beyazlatmak amacı ile “diş temizletmek” istediklerini dile getirirler. Ardından karşılaştıkları sonuçtan tatminkar olmazlar. Bunun sebebi kavram karmaşasından dolayı ortaya çıkan asıl taleplerini doğru iletememe problemidir.

Diş temizletme; dişin doğal rengini değiştirmeden dişte oluşan çay, kahve, tütün gibi renk veren dış ajanlarının oluşturduğu renklenmeyi gidermek ve dişlerde oluşmuş olan diş taşlarını ortadan kaldırmak amacı ile yapılan “detertraj ve polisaj”işlemidir. Diş temizletme dişin rengini değiştirmez, olan doğal rengini korur. Bunu daha anlaşılır bir dille şöyle de açıklayabiliriz. Beyaz boya yapmış olduğumuz duvarımız zaman içerisinde islenir, kirlenir, çocuklar tarafından boyanır ve rengini değiştirir. Ancak sildiğimiz zaman tekrar ilk günkü rengini alır. Beyaz olan duvar silindiğinde yine beyaz , sarı olan yine sarı, mavi olan yine mavi olur. Sarı renkli duvarınızı sildiğiniz zaman rengi beyaz olmaz. Diş temizletme işleminde de durum budur.

Oysa bazen duvarımızın rengini beğenmediğimiz gibi dişlerimizin de doğal rengini beğenmeyebiliriz. Bu durumda uygulanacak yöntem diş beyazlatma olarak adlandırılır. Diş beyazlatma; diş yüzeyine sürülen kimyasal maddenin led ışığı, halojen ışığı, lazer ile ya da kendi içindeki katalizör ( tepkimeyi harekete geçiren ajan) yardımı ile aktive edilerek dişin doğal renk tonunun açılması yani dişin renginin ağartılmasıdır. Dişleri beyazlatıcı macunlar dişlerin rengini ağartmayıp sadece doğal diş rengini korumaya yardımcıdır.

Bu işlem nasıl yapılmaktadır ?

Bu işlem, diş hekiminizin size hazırlayacağı bir kimyasal maddeyi her akşam yatarken dişlerinize aparat yardımı ile sürerek olabileceği gibi diş hekiminizin ofiste bir ışık kaynağı (led, halojen, lazer) kullanarak kimyasal maddeyi aktive etmesi ile de yapılır. Genel olarak tercih edilen yöntem muayenehanelerde uygulanan yöntem olup, hem daha başarılı sonuç vermekte hem de daha kısa sürede sonuç alınmaktadır. Evde uygulanan yöntem 1 haftada sonuç verirken ofisteki uygulama 20 dk - 1 saat arasında sonlanmaktadır.

Diş beyazlatma ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de beyazlatmanın etkisinin ne kadar sürdüğüdür. Her ne kadar bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve kişilerin alışkanlıklarına göre değişse de ( sigara, çay, kahve vs.) ortalama olarak 3 yıl olarak kabul edilmektedir. Diş beyazlatma işlemi sonrası diş hekiminizin önerilerine uymanız başarı şansını oldukça arttıran bir etkendir.

Diğer bir soru ise yan etkisinin olup olmadığıdır. Kimi hastalar diş beyazlatma sonrası soğuk hassasiyeti yaşadığından söz etmektedirler. Bunun yanı sıra diş dişeti hattındaki diş etinde beyazlıklar ve irritasyonlar görülebilmektedir. Tüm bunlar doğru yapılmış olan diş beyazlatma işleminde geçici sıkıntılar olup birkaç gün sürmektedir.

Beyazlatma işleminin asıl amacı kanal tedavisi gibi işlemlerle doğal rengini yitirmiş dişe tekrar doğal rengini kazandırmak olsa da günümüzde daha çok estetik amaçla kullanılmaktadır. Ancak her estetik uygulamada olduğu gibi bu işlemin de yapılamayacağı bir hasta grubu mevcuttur.

18 yaşın altındaki bireyler

Dişlerinde fazla miktarda aşınma olan bireyler

Diş hassasiyeti yaşayanlar

Hastalarda beyazlatma işleminin yapılması genel olarak tercih edilmektedir.

Önemli olan beyaz dişlere sahip olmak değil, dişlerin rengini ve sağlığını korumaktır. Ne kadar beyaz dişleriniz olursa olsun sağlıksız bir diş eti ve bakımsız bir ağız dişlerinizin güzelliğinin ortaya çıkmasına bir engeldir. Bu nedenle beyaz dişlere sahip olmak için her şeyden önce

Günde 2 defa dişlerinizi fırçalamalı

Şekerli ve boyalı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalı

Tütün alışkanlıklarınızı bırakmalı

Diş hekiminizi mutlaka 6 ayda bir ziyaret etmelisiniz.

Kahkahalarınız hiç eksik olmasın.


Kocaeli Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!