Göz kapağı estetiği blefaroplasti nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği blefaroplasti nasıl yapılır?

Göz yüzümüzde en çok dikkat çeken ve kendimizi ifade ettiğimiz en çarpıcı güzel alandır. İlk karşılaşmada, iş görüşmelerinde karşıdaki kişilerin size olan davranışlarını tamamen değiştirecek kadar etkilidir; "GÖZLER HER ŞEYİ ANLATIR" sözü pek çok şarkı ve şiire de konu olmuştur.

Göz etrafında oluşan yaşlanma bulguları yüzümüzde fark edilen alanların başında gelir ve göz çevresinde ilk olarak göz altında bulunan yağ dokunun kaybı ile başlar. Daha sonra üst göz kapaklarında düşme, sarkma başlar. Ardından alt göz kapaklarda da düşme devam eder ve göz altı torbaları ile yaşlı göz çevresi meydana gelir. Göz yüzün tam ortasında yer aldığı için sadece göz etrafı operasyonu ile kaş ve göz kuyruğu gibi alanların düzeltilmesi sağlanamayabilir, bu durumda alın germe, orta yüz germe hatta dolgu maddesi gerekebilir. Bu durum ilk muyanede hekimle konuşulduğunda size detaylı bilgi verecektir.

Göz kapağı operasyonları sadece estetik amaçlı değil, üst göz kapağındaki düşmeye bağlı kapakta ağırlık hissi ve kapak kaldırılamaz, göz kapağını kaldırmada zorlanıldığı için sürekli kaşlarla birlikte kaldırma sonucunda baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik, uzun süre kitap gazete okuyamama, televizyon seyretmede zorlanma, uyuklama gibi şikayetlere neden olmaktadır. Kapak düşüklüğü daha ileri evrelerde pupil denilen görmemizi sağlayan aralığı kapattığı için GÖRME de zorlanmaya neden olur. 

 Aynı şekilde alt kapakta oluşan torbalar zamanla çok ince zar gibi olan alt kapak derisini aşağı çeker EKTROPİON denilen göz kenarının dışa döndüğü rahatsızlığa neden olur. Ektropion gözde kuruluk, keratit ve hatta KÖRLÜĞE neden olur.

Göz kapağı operasyonu, Blefaroplasti hasta oturur pozisyonda iken planlarak lokal anestezi altında bazen sedasyonla bu plana uygun yapılır. Göz etrafındaki sarkmalar kaş ve alın derisindeki sarkmalarla beraber olabilir bu durumda "kaş kaldırma" "alın germe" operasyonları blefaroplasti operasyonuna eklenerek MÜKEMMEL sonuç elde edilir. Üst kapak kesisi kapakta mevcut katlantı alanından girilerek (sonuç iz 6 ay sonra eski çizginin yerini alarak görünmez), alt kapak kesisi ise tam kirpik altından yapılır. Ardından beraberinde kas içeren deri eksizyonu, gerekirse yağ doku eksizyonu yapılır daha sonra cilt altına konulan devamlı ve görünmeyen kalıcı dikişlerle deri kapatılır. Bu dikişler 5 gün sonra alınır ve genelikle gayet normal görünümdeki kapaklar ile gündelik hayatta dönebilir. Nadiren de olsa morluk olur ve  ortalama 7-10 gün sonra kaybolur.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Gülay Boztosun

Op. Dr. Gülay BOZTOSUN, İlk ve orta öğretimi tamamladım; C.Ü. Tıp Fakültesinden mezuniyetim sonrasında P.Ü. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlığını aldım.

Saç Ekimi, Burun Estetiği ve yeniden burun Rekonstrüksiyonu, VASER ile Liposakşın (kansız yağ alımı), Yüz Estetik operasyonları ve Meme Büyütme ve Küçültme operasyonları gibi Vücut estetik operasyonları yanında Mikrocerrahi, Maksillo-fasiyal cerrahi alanlarındada operasyonlar özel ilgi alanlarım.

Pek çok bilimsel çalışma ve yayında yer aldım.

İstanbul Bağdat caddesinde bulunan muayenehanemde serbest hekim olarak çalışmaktayım, ayrıca yurt dışında bazı ülkelerde de ameliyat, saç ekimi ve noninvaziv işlemler gibi uygulamalar yapıyorum.

Etiketler
Yaşlanma
Op. Dr. Gülay Boztosun
Op. Dr. Gülay Boztosun
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube