Genital siğil ve hpv enfeksiyonu

Genital siğil ve hpv enfeksiyonu

Humann Papilloma Virüsü (HPV) 100’den fazla türü olan ve hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilen bir virüs türüdür. HPV virüsü cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde en yaygın şekilde gözlenenlerden biri olarak; bulaştığı kişilerin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. HPV’nin bazı türleri yıllar boyunca kişide herhangi bir belirtiye yol açmazken bazı türleri genital siğillere ve genital bölge kanserlerine neden olabilir.

Genital Siğil (Kondilom) Nedir?

Bulaşıcı özelliğe sahip olan genital siğiller cinsel yolla bulaşan HPV virüsünün neden olduğu cilt lezyonları olarak tanımlanabilir. Vulvada oluştuğunda kişi tarafından net bir şekilde fark edilen genital siğiller; rektumda, vajinada ve rahim ağzında ortaya çıktığında neden oldukları semptomlar nedeniyle jinekolojik muayene sırasında teşhis edilebilirler. Genital siğiller HPV virüsü bulaştıktan haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra ortaya çıkabilirler; bazı türleri yalnızca bir kere çıkarken bazı türleri tekrarlayabilir.

Genital siğiller genellikle iyi huylu olsalar da genital siğiller iyi huyludur genellemesi yapmak doğru olmaz, bazı türleri kötü huylu da olabilir. Ten renginde veya gri; küçük ya da kümelenmiş şekilde görülebilen genital siğiller çeşitli belirtilerle etkisini hissettirir.

Kondilom Belirtileri Nedir?

Genital siğiller çıktıkları bölgeye göre farklı belirtilere neden olabilir. Genellikle kaşıntı ile karakterize olan genital siğiller; idrar akışını değiştirebilir, somut olarak gözlenebilir, kanayabilir ve hem kişinin hem de cinsel partnerinin sağlığını tehlikeye atabilir.

Genital Siğil Neden Olur? HPV Nasıl Bulaşır?

Genital siğil oluşumu az önce de belirtildiği gibi HPV virüsünün bulaşmasıyla meydana gelir. Kişinin aktif bir cinsel hayatı olması, cinsel ilişki sırasında korunmaması, çok eşlilik, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi risk faktörleri HPV virüsünün bulaşması ihtimalini yükseltir.

HPV virüsü genital siğillerin yanı sıra; kansere ve hamile kadınlarda oluştuğunda bebeğin etkilenmesine neden olabileceği için dikkate alınması gereken bir sağlık problemi olarak değerlendirilmelidir.

Genital Siğillerin Teşhis ve Tedavisi

Genital siğillerin teşhisi için kapsamlı fiziksel ve jinekolojik muayene yapılır, rektum incelenir. Gerekli görüldüğünde PAP Smear yapılır, biyopsi gerçekleştirilir ve HPV testi uygulanır. Ek olarak bel soğukluğu, klamidya ve frengi testleri de yapılarak sorun tespit edildiğinde kişiye ve siğillerin konumuna göre tedavi yöntemi belirlenir.

Genital siğiller yok edilebilir, yönetilebilir ancak HPV virüsü tedavi edilemez. Genital siğil şüphesi taşıyan kişilerin zaman kaybetmeden teşhis ve tedavi süreçlerine başvurmaları gerekir. Genital siğil tedavisi kapsamında;

İlaç tedavisi uygulanabilir.

Krioterapi ile genital siğiller dondurulabilir.

Lazer tedavisi ile siğiller yok edilebilir.

Elektrokoterizasyon ile siğiller elektrik akımı ile imha edilebilir.

LEEP yöntemi ile siğiller alt kısımlarından yakılarak çıkarılabilir.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Levent Erkan Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 13 makale yazdı.

Etiketler
Kondilom
Op. Dr. Levent Erkan
Op. Dr. Levent Erkan
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube