Genital estetikte konuşulmayanlar!

Genital estetikte konuşulmayanlar!

Kadınların vajen ve dış genital organlarına doğuştan ya da sonradan kazanılmış yapısal bozuklukları için uygulanan estetik ameliyatların bütünüdür.Kadınların genital organını estetik bulmaması ve cinsel ilişkiden zevk alamama, kişinin cinsel hayatını ve çiftler arası iletişimi etkilemektedir. Estetik operasyonlar, yapısal bozuklukları düzeltmenin yanında fonksiyonel ve psikolojik sorunların düzeltilmesi için son yıllarda artarak yapılmaktadır.

Genital organ yapı ve uzunlukları açısından 'normal'  kavramı değişkendir. İç dudakların dış dudaklardan bir miktar taşması normal kabul edilebilir.Fakat bu durum kimi hanımlarda rahatsızlık yaratmaktadır.Bazen de dış dudaklar yapısal olarak büyük olabilir,  deformasyon, şekil bozukluğu, cilt renginde değişimler olabilir .Özellikle vajinanın elastikiyetini kaybetmesine bağlı olarak, cinsel ilişkiden zevk alamama durumları da genital estetik ile onarılabilmektedir.

Kimlere  uygulanabilir?

Çok sayıda vajinal doğumdan dolayı vajenin yapısal olarak elastikiyetini kaybettiği durumlarda

Doğuştan gelen vajina ve dış genital yapıdaki anormalliklerde

Doğumlarda vajinaya yapılan kesi nedeni ile yanlış iyileşmelerde

İdrar kesesi ve dışkı kanalında meydana gelen sarkmalarda ( Bu sarkmalar ameliyat edilmezse peşinden rahim sarkmasını getirebilir.)

Geçirilmiş ameliyatlara bağlı aşırı dar vajenler ve vajen girişleri olan hanımlarda

Zamanlama açısından:

Dudak küçültme operasyonları doğum yapmış ya da yapmamış hanımlara,ergenliğini tamamlamış kızlara,bakire hanımlara da uygulanabilir. Hasta sonraki yıllarda normal doğum yapabilir.

Vajen daraltma operasyonları sonrasında ise normal doğum yapılmamalıdır.Hasta doğum sayısını tamamladıktan sonra daraltma operasyonunu yaptırmalı ya da bu ameliyattan sonra sezeryanla doğum yapmalıdır.

Genital estetikte yapılan ameliyatlar nelerdir?

Labioplasti (iç ve dış dudak küçültme)

Vajinoplasti (vajina daraltma,mesane ve barsak sarkması operasyonları)

Kliteroplasti (klitorisin belirginleştirilmesi)

Vajinal deformasyonların onarımı (vajen yan duvar sarkmalarının düzeltilmesi)

Dış dudak deformasyonlarının düzeltilmesi

Vajen genişletmeler

Kızlık zarına yapılan işlemler

Sorunlar ne gibi rahatsızlıklar verir?

 İç dudaklarda oluşan asimetriler ve uzunluklar ilişki esnasında küçük dudağın vajen içine katlanması ve buna bağlı  ödem ve travmaya yolaçar.İlişki sonrası yanma ve küçük dudaklarda şişme daha çok artar.Dokunduğunuzda çok hassas ve ağrılı olur.

Ayrıca iç dudaklarda yağlı madde salgılayan bezler vardır.Bu bezlerden salgılanan doğal kremimsi salgı, iç dudakların uzun ve fazla katlantılı olduğu kişilerde temizlenmesi güç bir hal alır. Bu durum enfeksiyon riskini arttırır.

Vajen sarkmaları ile birlikte hasta sürekli ıslak bir zemine oturuyor gibi hisseder.Hastalarımızın çoğunun ıkınınca 'organlarının hepsinin gelivereceğini hissetme' gibi bir şikayeti olur.

Ergenlikle beraber, çocukluğunda da olan ve henüz dikkat çekmemiş asimetriler organların büyümesi ve hafif kararmasıyla dikkat çeker hale gelir.Dolayısıyla bu yaşlarda ilgi, hızlıca büyüyen ve formunu artık belli eden dış genitallere kayabilir.Genç kızlarımızın dudakların büyüklüğünün pantolon ve mayodan belli olduğuna inandığını biliyorum.Fakat bu durumu genelde saplantılı bir düşünce olarak buluyorum.Gerçekte hiç de o kadar belli olmuyor ve dikkat çekmiyor.Dolayısıyla ameliyat olma fikrimiz pek de bu şikayetten kaynaklı olmamalı diye düşünüyorum.

Vajenin doğumlara bağlı olarak bollaşması kadının ve erkeğin birbirini hissetmesini azaltır. İlişki esnasında vajenden ses gelmesine yolaçar ve çiftin konsantrasyonunu bozabilir.İlişki sırasında vajene bazen hava hapsolabilir, bu da sanki gaz çıkarıyor gibi bir ses çıkarabilir ve bu normal bir durumdur.Yani üzülmeyin ilişki esnasında ses çıkması her zaman vajen genişliğini düşündürmez.

Kötü dikilmiş doğum dikişlerinde kesi yerinin gömülmüş gözükmesi, genelde sağa doğru vajen girişinin çekilmesi, iç vajen dokusunun dışarıya doğru uzanması gibi sorunlar olabilir.Hasta altını hep ıslak hissedebilir.Ayrıca dikiş hattının üzeri dokununca çok hassas olabilir.

Sarkma olan hastalarda idrar ve dışkılama ile ilgili sorunlar olabilir (idrar kaçırma,tam boşaltamama, sık idrara gitme, idrar sonrası ayağa kalkınca damlama tarzı idrar kaçakları,kabızlık bazen dışkı kaçırma gibi)

Hangi sonuçları elde edemeyiz?

Dudak renklerindeki koyulaşma ergenlikle beraber ve bazı dönemlerde artar.Bu koyuluk yapısaldır ve değiştirilemez bir durumdur.Dolayısıyla renk açıcı tedaviler geçici sonuç vermekte, pigment hücrelerinizle tekrar o bölge dolmakta.

Eğer vajinal doğum öykünüz yoksa vajen daraltma gibi bir operasyona ihtiyacınızın olmadığını söyleyebilirim.Gereksiz yapılan bir daraltma operasyonu ile yaşayacağınız ağrılı cinsel ilişki hayatınızı zehir edebilir.Erkekler sizin de zevk aldığınız bir cinsel birliktelik ister, dolayısıyla sizin canınızın yandığı gereksiz dar bir vajenle istediğiniz cinsel tatmini yaşayamaz ve yaşatamazsınız.

Vajene ait olmayan nedenlerden dolayı cinsel problem yaşıyor olabilirsiniz.Bu ameliyatlar yani vajeninizin sıkı olması ve dış genitallerin güzel görünmesi problemi çözmeyecektir.Yani cinsel uyumsuzluk,isteksizlik,saygı ve sevgi eksikliğinden kaynaklanan sorunlarınızda asla çözüm olmayacaktır.Ayrıca başka nedenlerle  kötü giden evliliğinizde kurtarıcı olamayacaktır.

Seçilmiş vakalarda yapılacak bu cerrahiler uyum ve haz arttırıcı olur, cinsel güveninizi arttırır.

Gündelik hayattan fazla koparmayan, iyileşmesi kolay, hayatınıza renk getirecek  küçük dokunuşlar yapabiliriz...

Sağlık ve mutlulukla kalalım...

Op.Dr.Güray Ünlü

 

 

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Güray ÜNLÜ, 1972 yılında Antalya'da doğmuştur. Lisans öncesi öğreniminin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1996 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaparak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

2005 yılına kadar kamu hastanelerinde görev yapmış olan Op. Dr. Güray ÜNLÜ, 2005 yılında istifa ederek özel sektörde çalışmalarına başlamıştır. Bulunduğu tüm hastanelerde riskli gebelikler ve jinekoloji alanında başarılı hizmetler vermiş olan Dr.ÜNLÜ, mesleki çalışmalarına Antalya  - Muratpaşa'da bulunan özel muayenehanesinde devam etmektedir.

Etiketler
Vajenden ses gelmesi
Op. Dr. Güray Ünlü
Op. Dr. Güray Ünlü
Antalya - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube