Sevgili hastalarımız, sizleri son zamanlarda popüler olan bir konu ile ilgili bilgilendirmek için bu yazıyı kaleme aldım.

Son zamanlarda gündüz kuşağı kadın programlarında gebelikteki şeker yükleme testi ile ilgili olumsuz değerlendirmeler yapılıyor.

Testin anneye , hatta bebeğe zarar verebileceğinden dem vurularak, şeker yükleme testi yaptımayın mesajı veriliyor.
Biz de kliniğimizde sıkça, bu programları izlemiş ve kafasında soru işaretleri olan hastalarımızı görüyoruz.
Öncelikle şeker yükleme testinin fuzuli hatta zararlı olduğunu iddia edenlerin hiçbiri kadın doğum hekimi değil, bir kısmı doktor bile değil.
Sözlerine itibar etmeden önce bu gerçeği lütfen akılda bulundurunuz.

Bu kısa girişten sonra sizlere gebelikte şeker yükleme testi ile ilgili bilimsel veriler ışığında soru cevap şeklinde bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

1- Şeker yükleme testi yaptırmam bana zarar verir mi?

- Hayır. Şeker tarama testlerinin ilk kullanıldığı 1923 yılından bugüne kadar milyonlarca insan üzerinde şeker yükleme testinin bir zararı gösterilmiş değildir.

2- Şeker yükleme testi yaptırmam bebeğime zarar verir mi?

- Hayır. Gebelikteki şeker yükleme testinin bebek üzerine bilinen bir yan etkisi yoktur. Aksine şeker yükleme yapılmaz ve gebelik şekeri ortaya çıkarılmazsa, var olan gebelik şekerine bağlı olarak aşırı büyük bebek gelişimi ve bebek ölümü riskleri artmaktadır. Bu nedenle şeker yükleme testi yaptırmanızda yarar vardır.

3- Şeker yükleme testi tüm gebelere yapılmak zorunda mıdır?

- Hayır.

- Ailesinde (anne-baba-kardeş) şeker hastalığı olan,
- kilosu fazla olarak gebe kalmış olan,
- daha önce düşük ya da iri bebek doğurma öyküsü olan,
- daha önceki gebeliğinde gebelik şekeri öyküsü olan,
- gebelikten önce bozulmuş glukoz toleransı tanısı olan,
- 25 yaş üsütnde gebe kalmış olan tüm gebelere şeker yükleme testi önerilir.

Bir başka deyişle, 25 yaş altındaki gebeler, 1.derece yakınlarında şeker hastalığı olmayanlar, normal kiloda gebe kalmış olanlar, daha önce düşük ya da iri bebek doğurma öyküsü olmayanlar, daha önceki gebeliğinde gebelik şekeri öyküsü olmayanlar bu testi yaptırmak zorunda değildir.

Yine de gebelik şekeri annede yüksek tansiyon, bebekte ani ölüm risklerini arttırdığı için tüm gebelerin bu basit, ucuz ve yararlı testi yaptırmalarını öneriyoruz.

Sağlıklı günler dilerim.


Kırıkkale Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!