Fue saç ekimi yöntemi

Fue saç ekimi yöntemi

2002 yılında Dr. Russman tarafından fue yöntemi tanımlanmış çok hızlı aşama katederek günümüzde en modern ve ileri saç ekimi yöntemi olarak bütün dünyada uygulanmaktadır. İlk yıllarda bir seansla 500-600 greft elde edilebilirken günümüzde yeterli dönör mevcut ise saçlı deri dışındaki diğer vücut kıllarını kullanarak 10000 ve üzeri greftlere kadar çıkılabilmektedir.

FUE yöntemi aşamaları ;

A) Ön hazırlık, sedasyon ve lokal anestezi.

Saç ekimi yaptıracak kişilerin çoğunun hayatında ilk ve tek yapacağı işlemdir bu yüzden oldukça heyecanlıdırlar. Saç ekimi öncesinde genelde 0.5 mg ALPBROZOLAM (Xanax tablet) sedasyon için yeterli olmaktadır. Saçlar traş edilmeden önce değişik açılardan kişinin fotografları alınır. Daha sonra sıfır numaraya traş edilir.

İki kulak arası traş edilecek bölge boya kalemiyle işaretlenir ve bu alan lokal anestezi ile uyuşturulur. Anestezi sırasında iki 3 dakika kişi ağrı duyacaktır. Ağrı eşiği kişiden kişiye değişir. Bazıları çok hafif hissederken bazı kişilerde ağrı daha fazla olabliir. Fakat lokal anestezi bitiminden sonra hasta kesinlikle ağrı duymayacaktır.

B) Verici bölgeden saçların çıkartılması. Lokal anesteziden sonra bu bölge tamamen uyuşmuştur. Bu bölgede manual punch yada mikromotor ile saç kökleri tek tek serbestleştirilerek çıkartılır.

Donör bölgenin ortalama %20 -25 i alınabilir. Kalan %75 -80 lik saç kökü uzadığında iki kulak arası bölgede olumsuz bir görüntü ortaya çıkmaz. Manual punch ile bir seansta ortalama 1000 greft alınabilirken mikromotor ile 2000 greft rahatlıkla alınabilir.

C) mikro kanalların açılması ve greftlerin yerleştirilmesi. Saç ekimi yapılacak ön bölge yine lokal anesteziyle uyuşturulur. Saç ekimi için mikro kanallar açılır ve açılan kanallara saç greftleri tek tek yerleştirilir. Bunun için birkaç teknik vardır .

1) Lateral slit tekniği: Jilet benzeri çok ince slitlerle kaç greft ekilecek ise o kadar toplu olarak mikro kanallar açılır. Daha sonrada mikro pensetler ile greftler tek tek yerleştirilir. Sağdan ve snldan aynı anda 2-3 kişi saç ekimi yapabileceği için daha kısa sürede biter. Yardmcı personele ihtiyaç yoktur.

2) İğne ile saç ekimi tekniği: bir tane mikro kanal açılır, bir tane saç kökü yerleştirilir.Daha doğal ve sık bir ekim yapılabilir, fakat bir seansta 800 ile1000 greft nakledilebilir.

saç ekimi

 

saç ekimi

 

saç ekimi

 

 

 

 

 

saç ekimi

 

saç ekimi

 

saç ekimi

 

 

 

 

 

saç ekimi

 

saç ekimi

 

saç ekimi

 

 

 

 

 

saç ekimi

 

saç ekimi

 

saç ekimi

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dr. Hakan DOĞANAY, 1969 yılında İstanbul'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 

2003 Yılında Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Saç Naklı ve Restorasyonu Sertifika eğitim programlarını tamamlamış ve bu yıldan itibaren FUT ( Follicular Unit Transplantion) yöntemi ile Saç ekimi operasyonlarına başlamış, 2005 yılından itibaren FUE saç ekimine yönelmiş olup (Follicular Unit Extraction) yöntemi ile uygulamalarına devam etmektedir. 2009 Yılından itibaren Hair İmplanter Pen ( Kalem Yöntemi) tekniğini kullanmaya başlamış ve bu alanda bir çok meslekdaşına öncülük etmiştir. 

Dr. Hakan DOĞANAY, mesleki çalışmalarına Özel Lara Anadolu Hastanesi'nde devam etmektedir.

Dr. Hakan Doğanay
Dr. Hakan Doğanay
Antalya - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube